‘Ülkeme sırtımı dönmek istemedim’

Dünya Hali
Yaşamı, İngiliz yönetmen Sean McAllister’in çektiği “A Syrian Love Story” belgeseline konu olan Suriyeli kadın devrimci Raghda Hassan, yaklaşık 3 yıldır İstanbul’da yaşadı...
EMOJİLE

Yaşamı, İngiliz yönetmen Sean McAllister’in çektiği “A Syrian Love Story” belgeseline konu olan Suriyeli kadın devrimci Raghda Hassan, yaklaşık 3 yıldır İstanbul’da yaşadığını belirterek, “Türkiye halkına Suriyelilere kendilerini gurbette hissettirmedikleri ve kahır yaşatmadıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Son 5 yıldır Suriye’de yaşanan katliamlara sağır kesilen dünya, 2015 yılında BBC ekranlarında yayınlanan ve film festivallerinde büyük ilgi gören 76 dakikalık “A Syrian Love Story”, Türkçe adıyla “Suriye’den Bir Aşk Hikayesi’ belgeselinde, Hafız Esed döneminde rejim muhalifi olmaları gerekçesiyle atıldıkları hücrede birbirini hiç görmeden aşık olan, hapisten çıktıktan sonra Lübnan’da evlenen ve Hafız Esed’in ölümünden sonra Suriye’ye geri dönen ve bu kez de Beşşar Esed’in zulmüne maruz kalarak ülkesinden kaçmak zorunda kalan bir çiftin hikayesine tanık oluyor.

Roman yazdığı için 1,5 yıl hapis yattı

Belgeselde, roman yazdığı için Suriye istihbaratı tarafından sorgulanıp, 1,5 yıl hapis yattıktan sonra, eşinin ve çocuklarının kendisini özlemle beklediği evine dönen bir anne olarak izleyicinin karşısına çıkan Raghda Hassan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devrim başladıktan dört ay sonra hapisten çıktığını aktardı.

Hassan, evine döndüğünde İngiliz yönetmen Sean McAllister ile karşılaştığını dile getirerek, “Cezaevinden çıktıktan sonra eve döndüğümde aileye yeni bir üye katıldığını farkettim. Sean McAllister, evimizde elinde bir kamera ile yaşıyordu” açıklamasında bulundu.

“Eşim ülkemi unutmamı istiyordu”

Eşiyle ülkesine daha yakın bir yerde olmak için boşandığını ve Türkiye’ye yerleştiğine dikkati çeken Hassan, şunları paylaştı:

“Suriye devrimi için çalışabileceğim bir yerde olmak için yaklaşık üç yıl önce Fransa’yı bıraktım ve artık İstanbul’da yaşıyorum. Suriye Ulusal Konseyi’nde Kültür Müsteşarı olarak görev yapıyorum. Suriye devrimine destek olmak için de, Esed’e karşı ‘Suriye’nin Yarını’ adlı bir platform oluşturduk ve Türkiye bu platforma destek veriyor, ben de ülkem için çalışmalar yapıyorum.”

Raghda Hassan, “Eşim ülkemi ardımda bırakmamı ve unutmamı istiyordu. Ben ise ülkeme sırtımı dönmek istemedim ve bu sebeple boşandık” diyerek, devrim için mücadele etmeye Türkiye’de devam edeceğini vurguladı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme