Dünya Hali

Ucuz Tıraşa Mahkeme Engeli

İzmir Berberler Odası’nın, belirlenen tarifenin altında hizmet vereceğini dükkanlarına astıkları ilanlarla duyuran iki berber salonu hakkında açtığı ”haksız rekabetin tespiti ve önlenmesi” davasında mahkeme, odayı haklı buldu. İzmir Berberler Odası,..

Ucuz Tıraşa Mahkeme Engeli

İzmir Berberler Odası’nın, belirlenen tarifenin altında hizmet vereceğini dükkanlarına astıkları ilanlarla duyuran iki berber salonu hakkında açtığı ”haksız rekabetin tespiti ve önlenmesi” davasında mahkeme, odayı haklı buldu.

İzmir Berberler Odası, İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde, iki berber esnafının, hizmetlerinde tarife dışı fiyat uyguladığı iddiasıyla ”haksız rekabetin tespiti ile haksız rekabetin önlenmesi” davası açtı.

Dava dilekçesinde, davalılar O.Y.Y. ile R.A’nın İzmir’de faaliyet gösteren berberler için hazırlanan ücret tarifesine aykırı hareket ederek iş yerlerine astıkları tarife ve levhalarla düşük ücretle hizmet verdiklerinin tespit edildiğini savunan oda yönetimi, mahkemeden, davalı iki esnafın bu eylemlerinin haksız rekabet teşkil ettiğinin tespiti ile haksız rekabetin önlenmesine karar verilmesini talep etti.

Haksız rekabetle suçlanan O.Y.Y. ve R.A, görülen davada yaptıkları savunmada, ayakta kalabilmek için düşük ücret tarifesi uygulamak zorunda kaldıklarını beyan etti.

İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi hakimi Vedat Uğur, karar duruşmasında, davalıların eyleminin haksız rekabet olduğunun tespiti ile haksız rekabetin önlenmesine karar verdi.

-”Karar, mesleğimizi kuvvetlendirdi”-

İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, dava sonucuna ilişkin İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lokali’nde düzenlediği basın toplantısında, karardan üyeleri adına memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Resmi fiyat tarifesinin, çeşitli ekonomik etkenler dikkate alınarak oluşturulduğunu ve bu fiyat tarifesinin altında uygulamaların haksız rekabet doğuracağını savunan Bilgin, şunları kaydetti:

”Haksız rekabetin önlenmesi mesleğimizin kurtuluşudur. Haksız rekabet zırhımız, mesleğimizi kuvvetlendirdi. İki üyemiz, çaresizlikten o tabelaları asmışlar. Mahkeme kararı, emsal teşkil edecektir. Karar doğrultusunda çalışmalarımız olacak. Bundan sonrası için benzer uygulama içerisinde olduğunu tespit ettiğimiz 40 üyemize, avukatlarımız vasıtasıyla iyi niyet mektubu gönderdik. Dava açmadan uzlaşma yoluna gitmek istiyoruz.”

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL