Dünya Hali

Twitter’da Yazdıklarınıza Dikkat!..

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından Twitter, kullanıcılarına duygu ve düşüncelerini 140 karakterde paylaşma imkanı sunuyor. Kişilik uzmanlarının da dikkatini çeken sitede kim ne paylaşıyor düşüncesinden yola çıkılarak bir araştırma yapılmış…

Twitter’da Yazdıklarınıza Dikkat!..

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından Twitter, kullanıcılarına duygu ve düşüncelerini 140 karakterde paylaşma imkanı sunuyor. Kişilik uzmanlarının da dikkatini çeken sitede kim ne paylaşıyor düşüncesinden yola çıkılarak bir araştırma yapılmış. Mitre adlı şirketin kişilik uzmanları Twitter’da karakter tahmini yapan bir sistem kullandılar. Kullanılan sistem otomatik olarak milyonlarca Tweet’i tarayarak kadın ve erkeklerin davranışlarını ortaya çıkardı.

Araştırma sonuçlarına göre Tweet’lerinde; anne, şirin, kıyafet, doğum günü gibi kelimeler kullananların kadın olduğu ortaya çıktı. Twitter kullananların ise %55’inin kadın %45’inin de erkek olduğu sonuçlarına ulaşıldı. Araştırmada kullanıcıların verdikleri tepkilerden de cinsiyetlerin belli olabileceği gösterildi. Araştırma sonuçlarında aman tanrım tepkisini verenlerin kadın, ahbap ya da kardeş kelimeleriyle tepki verenlerinse erkek olduğu ortaya çıktı.

Bilisimlive
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL