Dünya Hali

Türküler Eşliğinde Kıtalararası Yolculuk

Orhan Hakalmaz’dan Zara’ya, Belkıs Akka-le’den Müslüm Gürses’e kadar birçok ünlü sanatçı, 81 ilin en çok sevilen türkülerini Türk Hava Yolları (THY) için seslendirdi. Böylelikle kıtalararası seyahat eden yolcular, dillerden düşmeyen..

Türküler Eşliğinde Kıtalararası Yolculuk

Orhan Hakalmaz’dan Zara’ya, Belkıs Akka-le’den Müslüm Gürses’e kadar birçok ünlü sanatçı, 81 ilin en çok sevilen türkülerini Türk Hava Yolları (THY) için seslendirdi.

Böylelikle kıtalararası seyahat eden yolcular, dillerden düşmeyen türküleri dinleme imkânına sahip olacak. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun isteğiyle hazırlanan albümde, Marmara’dan Güneydoğu Anadolu’ya, Karadeniz’den Ege’ye kadar 7 bölgenin en popüler 120 türküsü yer alıyor. 8 CD’den oluşan albüm, ilk etapta eylülden itibaren THY’nin kıtalararası uçuşlarında çalınmaya başlayacak. Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, türkülerin bazen bir ırmak, bazen bir ağaç olarak yüzlerce yıldır bu topraklarda var olan ses anıtları olduğunu söylüyor. Müziğin kişisel olduğu kadar toplumsal bir anlam taşıdığına dikkat çeken Topçu, "Yaşadığımız coğrafyada görkemli bir müzik birikiminin üzerinde durduğumuz çok açık. Çok çeşitli müzik formlarına sahibiz. Türkü ise ülkemizin en kuşatıcı, en yaygın ve en sevilen müzik formu." diyor. Türkü projesinin kendilerini çok heyecanlandırdığını ve ortaya böyle bir eser çıkartmış olmaktan büyük gurur duyduklarını kaydeden Topçu, "Bu türküleri, bu özel albümde sunarken içimizin biraz daha büyüyeceğini, umudun biraz daha çoğalacağını ve hayatın biraz daha güzelleşeceğini umuyoruz. İyi ki insanız, iyi ki bizi bize anlatan türkülerimiz var." diye konuşuyor. ‘Arda Boyları’ (Çanakkale), ‘Dersim Dört Dağ İçinde’ (Tunceli), Aman Dayler (Edirne), Ah Bir Ataş Ver (İzmir), Karahisar Kalesi (Afyon), İslamoğlu (Uşak), Havada Bulut Yok (Muş), Mamoş (Elazığ), Delilo (Bingöl) ve Feracemi Al İsterim (Burdur), albümde bulunan eserlerden bazıları. Türküleri ise Zara, Orhan Hakalmaz, Müslüm Gürses ve Belkıs Akkale’nin yanı sıra Aysun Gültekin, Şahin Gültekin, İbrahim Erkal, Celal Bakar, Hüseyin Balcı ve Tuğrul Şan gibi isimler seslendiriyor.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL