Türkiye’nin Tek Engelli Çağrı Merkezi

Dünya Hali
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Turkcell Global Bilgi’nin Karaman’daki merkezinden yürüttüğü, ”Alo 170” numarasıyla hizmet veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik İleti...
EMOJİLE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Turkcell Global Bilgi’nin Karaman’daki merkezinden yürüttüğü, ”Alo 170” numarasıyla hizmet veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’nde çalışan 50 engelli, yeniden hayata bağlanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Merkezde çalışan engelliler arasında aynı masada çağrılara ortak cevap veren görme engelli Ahmet Çopur ile konuşma engelli Merve Uyar’ın uyum içerisindeki çalışmaları dikkati çekiyor.
Her ikisinde de bulunan paralel bağlantılı kulaklıkla çağrıyı alan ikiliden doğuştan görme engelli Ahmet Çopur, vatandaşların sorunlarını dinliyor, konuşma güçlüğü çeken Merve Uyar da bilgileri bilgisayara giriyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Operasyonu Birim Yöneticisi Eren, ”Merkezde, engelli ile engelsizin yaptığı iş aynı. Tüm çalışma arkadaşlarımızı eşit görüyoruz” dedi.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme