Dünya Hali

Türkiye’nin Gizli Servetini Açıkladı

Banka altın rezervlerinin artması ve vatandaşın kazanması adına 2012 yılı içinde önemli bir adım atabileceklerini kaydeden Başçı, "Vatandaşın yastık altındaki altınlarının banka mevduatına altın depo hesaplarına dönüşmesi vatandaşların gelir elde..

Türkiye’nin Gizli Servetini Açıkladı

Banka altın rezervlerinin artması ve vatandaşın kazanması adına 2012 yılı içinde önemli bir adım atabileceklerini kaydeden Başçı, "Vatandaşın yastık altındaki altınlarının banka mevduatına altın depo hesaplarına dönüşmesi vatandaşların gelir elde etmesi, aynı zamanda Merkez’in altın rezervlerinin güçlendirilmesi yönünde adımlar atabiliriz." dedi.

Cihan Network TV üzerinden yerel kanallarda yayınlanan Anadoluda Sabah programının Başkent Konukları’na katılan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyon, kredi kartı borçları, yastık altındaki altınlar, enflasyon üzerine önemli açıklamalar yaptı. Zorunlu karşılıklarda indirime gidilip gidilmeyeceğine ilişkin değerlendirme yapan Başçı, zorunlu karşılıkların 2011 yılında önemli ölçüde değişiklikler yaparak kullanıldığını söyledi. Aşırı hızlı kredi büyümesini makul seviyelere indirmesi açısından önemli olduğunu, Merkez’in piyasayı fonlar hale geldiğini ifade eden Başçı, zorunlu karşılıkların Merkez Bankası’nın elini güçlendirdiğini dile getirdi. Yeni dönemde rezervlerin içinde altının payının artmasını arzu ettiklerini kaydeden Başçı, "Daha çok altın daha az döviz kompozisyonuna ilerliyoruz. Bunu yapmak için Türk lirası cinsinden zorunlu karşılıkların bir kısmını altın cinsinden tutulmasına izin vermek. Vatandaşın yastık altındaki altınların banka mevduatına altın depo hesaplarına dönüşmesi vatandaşların gelir elde etmesi aynı zamanda merkezin altın rezervlerinin güçlendirilmesi yönünde adımlar atabiliriz." şeklinde konuştu.

Türkiye’de yastık altındaki altının miktarının çok kesin olmadığını dile getiren Başkan Başçı, "Ancak altın ithalatından yola çıkarak ihracatı düştüğünüzde tahminler yapılabiliyor. Oldukça yüksek altın stoğu olduğunu tahmin ediyoruz. Özellikle Türkiye’de gelenektir düğünlerde çok fazla altın verilir. Vatandaşın evinde tuttuğu altınların çok fazla rapor edildiğini düşünmüyorum. Bu Türkiye’nin gizli serveti. Bir Hindistan bir Türkiye’de böyle bir gelenek var." değerlendirmesi yaptı.

KREDİ KARTI BATIKLARI AZALIYOR
Politika yapıcıları olarak BDDK, Merkez Bankası’nın bankacılık sektörüne dönük sürekli çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Başçı, "Bankacılık için çok yoğun çaba var. Sağlıklı sağlıklı kalsın. Bu çalışmaların ufak kısmı kamuoyuna yansıyor. Finansal İstikrar Komitesi oluşturuldu. Finansal istikrar gözetim ve denetim yapanlar yapısal reformlar üzerinde çalışıyorlar. Zamanı geldiğinde önemli adımlar atılacak." dedi. Kredi kartlarında tek limit ve puanlama sistemi için ciddi bir alt yapı gerektiğini dile getiren Başçı, "O çalışma gelecek yıl olacak. Ama kredi kartı kullanımında aşırı borçlanma iyi bir şey değil. Vatandaş bunu yaşayarak örnekleriyle görüyor. Amacına uygun olarak kullanılırsa sorun görünmüyor. Kartlar borçlanma değil ödeme araçları bunlar. Vatandaşların dikkatli gitmesinde fayda var." uyarısı yaptı. Batık kredi kartlarında da iyiye gidiş olduğunu söyleyen Başçı, "Kredi kartlarında tahsili gecikmiş alacaklar düşüyor." dedi.

İNTİBAK ZAMMI VE MEMUR MAAŞ ZAMMI BÜTÇE DENGELERİNİ TEHDİT ETMİYOR
Birçok Avrupa ülkesi emekli maaşlarını düşürürken Türkiye’de emeklilere geçmişe dönük intabak zammı verildiğinin hatırlatılması üzerine Başkan Başçı, "Bütün yapılanlar bütçe dengesinde yapılıyor mu ona bakarız. Orta vadedeki hedefler içinde yapıyorsa bir şey söylemeyiz. Söylememiz doğru olmaz. Siyasi irade bu kararı veriyor sonuçta. Biz kamu mali dengeleri iyi gidiyor mu ona bakarız. Enflasyon üzerinde etkisi var mı? ona bakarız. Şu ana kadar atılan adımlarda bütçe dengelerini tehdit eden bir şey görmedik. Dikkatlice izlemeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL