Türkiye’deki ‘5 Kilit İsim’

Dünya Hali
ABD Kongresinde Türkiye raporu ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ‘Türkiye: Arka plan ve ABD ile İlişkiler’ başlıklı rapora göre Erdoğan dünya lideri, Gül yumuşatıcı g...
EMOJİLE

ABD Kongresinde Türkiye raporu ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ‘Türkiye: Arka plan ve ABD ile İlişkiler’ başlıklı rapora göre Erdoğan dünya lideri, Gül yumuşatıcı güç!

ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ‘Türkiye: Arka plan ve ABD ile İlişkiler’ başlıklı raporda, önemli değerlendirme ve iddialara yer verildi. Kongrenin Ortadoğu Uzmanı Jim Zanotti imzasını taşıyan 17 Ocak tarihli 46 sayfalık rapor, merkezin resmi internet sitesinde yayımlandı.

Raporda öne çıkan detaylar şöyle:

TÜRKİYE’DE 10-20 MİLYON ALEVİ VAR

Türkiye nüfusunun yüzde 15-20’lik bölümünü Kürt kökenliler oluşturuyor. AKP hükümeti, başlattığı demokratik açılım süreci kapsamında, çok sayıda adım attı. Bunlardan en önemlileri, Kürtçe’nin günlük hayatta, seçim kampanyalarında ve medyada kullanımı olarak sıralanabilir.

Türkiye’de, 10-20 milyon arasında Alevi yaşıyor. Laik devlet sisteminin en büyük destekçisi durumunda olan Aleviler, sistemin kendilerini Sünni çoğunluk yapısından koruduğunu düşünüyor.

ESAD, PKK KARTINI KULLANABİLİR

1980’lerin sonunda ortaya çıkan Fethullah Gülen hareketi-cemaati, orta sınıf Türk toplumunda yaygınlaşarak yeni bir ‘muhafazakar sınıf’ oluşmasını sağladı. Gülen hareketinin Türkiye’deki politik partilere eşit mesafede durması dikkat çekiyor.

Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle şimdiye kadar 20 binin üzerinde sığınmacı sınırı geçerek Türkiye’de kurulan geçici kamplara yerleşti. 2012’nin ilk ayı itibarıyla yaklaşık 9 bin 200 kişi hala bu kamplarda yaşıyor. Bu nedenle Türk yetkililer, sınır ötesinde bir ‘tampon bölge’ oluşturmayı düşünebilir. Bunun yanı sıra Türkiye, Esad rejimine karşı NATO kapsamında düzenlenecek bir operasyonda, Libya’da oynadığı gibi bir rol oynayabilir. Raporlara göre Esad rejimi, PKK’yı Türkiye’ye karşı kullanabilir.

Raporun dikkat çeken bölümlerinden biri ‘Türkiye’deki kilit oyuncuların profilleri’ başlığı altında toplandı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı, CHP Genel Başkanı ve PKK ele başının isimlerine yer verilen raporda özgeçmişler şöyle anlatıldı:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: AK Parti’nin seçimi kazanmasının ardından partinin ilk Başbakan’ı oldu. Daha sonra görevi Erdoğan’a devreden Gül, Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Gül birçok gözlemciye göre, hali hazırda Erdoğan hükümeti üzerinde yumuşatıcı bir güç olarak rol oynuyor.

ORTADOĞU’DA POPÜLER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: 1997’de Siirt’te okuduğu şiir nedeniyle hapis yattı. 2001’de AK Parti’yi kuran Erdoğan, siyasi yasağı nedeniyle 2003’te düzenlenen özel seçimle Başbakan oldu. Anketler, Dünya Ekonomik Formu’nda, İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres’e yönelik söyleminin ardından hem Türkiye’nin hem de Müslüman Ortadoğu’nun en popüler dünya lideri olduğunu gösteriyor.

‘YENİ OSMANLICILIK’ ROLÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: 2009’da Dışişleri Bakanı olarak atandı. ‘Stratejik Derinlik’ ve ‘0 sorun’ politikalarını uygulamaya koydu. Bazı gözlemciler bu rolünü ‘Yeni Osmanlıcılık’ olarak adlandırıyor.

BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Alevi. Baykal’ın seks kasedinin ardından istifasıya zorlanmasıyla birlikte Genel Başkanlığa seçildi. 2011 seçimlerinde bazı gözlemcilere göre beklenenden az başarı gösterdi.

HALA PKK’YI YÖNETİYOR

PKK elebaşı Abdullah Öcalan: 1999’da muhtemelen ABD yardımıyla Kenya’da yakalandı, Türkiye’ye götürüldü. Hali hazırda İmralı’da maksimum güvenlik seviyesinde tutuluyor. PKK’nın liderliğini şu anda Murat Karayılan yapıyor gibi görünse de bazı gözlemcilere göre Öcalan hala ‘aracılı iletişim’le örgütü yönetiyor.

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme