Dünya Hali

Türkiye Kar Yağışına Teslim Oldu!

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve tipi nedeniyle Ağrı, Erzurum, Ardahan, Kırklareli ve Sarakya’da toplam 317 köy yolu ulaşıma kapandı. GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN… Alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz..

Türkiye Kar Yağışına Teslim Oldu!

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve tipi nedeniyle Ağrı, Erzurum, Ardahan, Kırklareli ve Sarakya’da toplam 317 köy yolu ulaşıma kapandı.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

Alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi’nde aralıklarla kar yağışı etkili oluyor. Tipi ve kar yağışı nedeniyle Ağrı’da 130, Erzurum’da 73 ve Ardahan’da 2 olmak üzere toplam 205 köy yolu ulaşıma kapandı.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları ise Ardahan’da eksi 9, Kars’ta eksi 8, Erzurum, Ağrı ve Bayburt’ta eksi 4, Iğdır’da eksi 1 ve Erzincan’da 1 derece olarak ölçüldü.

-Kırklareli-

Kırklareli’de etkili olan kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı 7, Kofçaz ilçesinde 15, Demirköy ilçesinde 12 ve Vize ilçesinde 3 olmak üzere toplam 37 köy yolu ulaşıma kapandı. Kırklareli İl Özel İdaresi ekipleri, kapalı olan köy yollarını açma çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri de kar yağışının etkili olduğu Dereköy Sınır Kapısı, Demirköy ilçesi, Kırklareli-Edirne, Pınarhisar, Vize, Saray ve Kıyıköy, Babaeski ile Kofçaz yollarını açık tutmak için gece boyunca karla mücadele çalışmalarını sürdürdü.

-Sakarya-

Sakarya’da gece saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Akyazı ilçesinde 13, Hendek ilçesinde 17, Geyve ilçesinde 12, Taraklı ilçesinde 7, Karapürçek ilçesinde 3, Sapanca ilçesinde 3, Kocaali ilçesinde 11 ve Karasu ilçesinde 9 olmak üzere toplam 75 köy yolu ulaşıma kapandı.

Sakarya İl Özel İdaresine bağlı ekipler ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekipleri ulaşıma kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

-Bolu-

Bolu Dağı’nda etkili olan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.

D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde gece saatlerinden itibaren etkili olan yağış nedeniyle yüksek kesimlerde kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. Ulaşımda aksamaların yaşandığı karayolunda, ekipleri tuzlama ve kar küreme çalışmalarına devam ederken trafik ekipleri zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor.

D-655 Düzce-Zonguldak karayolu ve TEM Otoyolu Gümüşova rampalarında da etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geliyor.

Bu arada, Düzce’de 63, Bolu’da 130 köy yolu ulaşıma kapandı. Ayrıca, Göynük’te 9, Mudurnu’da 8 köye elektrik verilemiyor.

Yetkililer, Düzce ve Bolu çevrelerinde kar yağışının artmasının beklendiğini, vatandaşlara tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

-Adıyaman-

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle 17 köy ve 35 mezra yolu ulaşıma kapandı, kar kalınlığı ilçe merkezinde 1 metreye ulaştı.

İl Özel İdaresine bağlı ekipleri, kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Çelikhan’da ise kar yağışı nedeniyle Çelikhan-Adıyaman ve Çelikhan-Malatya karayolları ile ilçeye bağlı 18 köy ve bağlı mezraların yolları ulaşıma kapandı. Yolların ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

-Adana–

Tufanbeyli ilçesinde 3 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle 27 köy yolu ulaşıma kapandı. İlçe merkezinde kar kalınlığı 65 santimetreyi, yüksek kesimlerde ise 1 metreyi buldu.

Köy Hizmetleri Tufanbeyli Bakımevi Şefi Hacı Mustafa Çinçik, kar nedeniyle 27 köy yolunun ulaşıma kapandığını, yolların açılması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Bu arada, karayolları ve İl Özel idaresi ekiplerince Kayseri-Tufanbeyli yolunun kapanmaması için de çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi.

-Zonguldak-

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Zonguldak’ta, hızı saatte 41 kilometreye ulaşan rüzgar nedeniyle dalgaların yüksekliğinin 2-3 metreye ulaştığını belirtti. Bu arada, sahilde sabah saatlerinden itibaren rüzgarla etkili olmaya başlayan dalgaların, Zonguldak Limanı’ndaki mendireği aştığı görüldü.

Öte yandan, dev dalgalar nedeniyle avlanmakta zorlanan martıların, seyyar bir balıkçının tezgahındaki balıklardan almak için çaba sarfettikleri kaydedildi.

-Düzce-

Düzce’de gece başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı ve tipi nedeniyle TEM Otoyolunun Düzce mevkisinde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Ankara’dan İstanbul yönüne giden ağır tonajlı araçların Gümüşova mevkisinde yolda mahsur kalması nedeniyle, TEM Otoyolunda uzun araç kuyrukları oluştu. Karayolları ekipleri mahsur kalan araçların yol dışına alınması için çalışma başlatırken, trafik ekipleri ağır tonajlı araçların Gümüşova rampasından geçişine izin vermiyor. Ayrıca, karayolları ekipleri tuzlama ve kar kürüme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

-Sakarya-

Sakarya’da etkili olan kar yağışı, şehir ve ilçe merkezlerinde hayatı olumsuz etkilerken, turistik mekanlarda eşsiz görüntüler oluşturdu.

Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı Korucuk’taki Saklı Göl mevkisinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Çok sayıda kuş türünün yaşadığı Poyrazlar Gölü’nde de kar yağışı, güzel görüntüler oluşturdu.

-TEKİRDAĞ-

Tekirdağ’da hızı zaman zaman 70 kilometreyi bulan karayel nedeniyle gece yollarına devam edemeyen 48 şilep ve tanker, Şarköy ilçesindeki limanlara demirledi. Karayelin, sabah saatlerinde etkisini azaltmasının ardından, 33 şilep ve tanker Şarköy’den gidecekleri yere doğru hareket ederken, 15 şilep ve tankerin ise yola çıkmak için hava koşullarının iyileşmesini bekledikleri öğrenildi.

Bu arada, şiddetli rüzgar nedeniyle Şarköy, Mürefte ve Hoşköy’deki balıkçıların denize açılamadığı belirtildi.

-Afyonkarahisar-

Afyonkarahisar’da yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Afyonkarahisar-Ankara karayolu ulaşıma kapandı.

Sabah saatlerinde bir yolcu otobüsünün Afyonkarahisar-Ankara karayolunda şarampole devrilmesi nedeniyle ulaşıma kapanan Afyonkarahisar-Ankara yolu halen ulaşıma açılmadı.

Kontrol noktalarında polis ekipleri, araçların Bayat ilçesinden ileriye gitmesine izin vermiyor.

Sabah saatlerinden itibaren Ankara yolunda bekleyen araçlar uzun kuyruklar oluşturdu.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL