Turan Yazgan son yolculuğa uğurlandı

Dünya Hali
Yazgan için Fatih Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninde, eşi Gülen ile çocukları Közhan, Korhan ve Karahan Yazgan taziyeleri kabul etti. Turan Yazgan’ın Türk bayrağına sarılı tabutunun üz...
EMOJİLE

Yazgan için Fatih Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninde, eşi Gülen ile çocukları Közhan, Korhan ve Karahan Yazgan taziyeleri kabul etti.

Turan Yazgan’ın Türk bayrağına sarılı tabutunun üzerine Doğu Türkistan ve Kırım Özerk Cumhuriyeti bayraklarının konulduğu görüldü.

Yakınları, Yazgan’ın tabutunun önüne gelerek dua etti. Törene katılan bazı kişiler, gözyaşlarını tutamadı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, eski bakanlardan Yaşar Okuyan ve Hasan Celal Güzel, İlhan Kesici, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, bazı milletvekilleri, sanatçı Orhan Gencebay ile vatandaşların katıldığı törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da çelenk gönderdi.

Cenaze namazını kıldıran Emin Işık, daha sonra yaptığı konuşmada, Yazgan için söylenecek çok şey olduğunu belirterek, ”Şu kalabalık, onun nasıl bir insan olduğunu söylemeye yeter. Son nefesine kadar her hizmete koşmuş, kendini milletine vakfetmiş bir insandı. Herhalde hocamızın ahireti dünyasından daha güzel olacaktır” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yazgan’ın sakin ama kararlı bir insan olduğunu ve Türk dünyasında büyük hizmetler yürüttüğünü dile getirerek, ”Büyük izleri vardır. Sevenleri sadece Fatih Camisi’nin avlusunda değil, dünyanın her yerindedir. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Sanatçı Orhan Gencebay da Türk dünyasının büyük bir üstadını kaybettiklerini belirterek, ”Allah gani gani rahmet eylesin. O, verdiği bilgilerle, fikirleriyle hepimize ışık oldu. Son derece değerli bir üstadımızdı. Yaşamındaki görevini fevkalade yapan bir insan, nur içinde yatsın” diye konuştu.

Yazgan’ın cenazesi, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınarak, cenaze arabasına taşındı. Cenazeye omuz verenler arasında, Bakan Eroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli de yer aldı.

Turan Yazgan’ın cenazesi, daha sonra götürüldüğü Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Mezarlıktaki defin törenine MHP Genel Başkanı Bahçeli de katıldı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme