Tunca Nehri’nin Debisi Düşüyor

Dünya Hali
Bulgaristan’ın Harmanlı bölgesindeki İvonova Barajı’nın çökmesi üzerine debileri artarak Edirne’de yer yer taşkınlara neden olan Tunca Nehri’nin debisi düşerken, Meriç Nehri...
EMOJİLE

Bulgaristan’ın Harmanlı bölgesindeki İvonova Barajı’nın çökmesi üzerine debileri artarak Edirne’de yer yer taşkınlara neden olan Tunca Nehri’nin debisi düşerken, Meriç Nehri’nde yükseliş devam ediyor.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

DSİ 11. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde düşüşe geçen Tunca Nehri’nin debisi tavan yaptığı 213 metreküp/saniye seviyesinden 141 metreküp/saniye seviyesine düştü.

Meriç Nehri’nin ise debisi yükselmeye devam ediyor. İki saat önce yapılan ölçümlerde, Meriç Nehri’nin 1334 metreküp/saniye olan debisinin 1352 metreküp/saniye sevisine yükseldiği görüldü. Meriç Nehri’nin debisindeki artışta, akşam saatlerinde başlayan tipi de etkili oluyor.

Bulgaristan’ın Harmanlı bölgesindeki İvonova Barajı’nın çökmesi üzerine debisi artan Tunca Nehri, dün Sarayiçi mevkisinde yatağından çıkarak çevreye yayılmaya başlamıştı. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Er Meydanı, Balkan Şehitliği, Adalet Kasrı’nı su altında bırakmıştı. Bugün sabahta İki Köprüarası mevkisinde dar olan nehir yatağından yayılan Tunca, bölgede yer yer taşkına neden olmuştu.

Tunca Nehri’nin yatağından çıkması nedeniyle Fatih, Kanuni ve Yalnızgöz köprüleri trafiğe kapatılırken, Tunca Köprüsü’nün giriş kısmına su dolması ulaşımda güçlük yaşanmasına neden olmuştu.

Meriç Nehri ise Tunca ve Arda nehirlerinin birleştiği Süvari Köprüsü mevkisinde yatağının dar olan kısmından çevreye yayılmaya başlamış Bosnaköy köyü çevresinde tarım arazileri ve kavaklıkları sular altında bırakmıştı. Bölgedeki çiftlikler ve bazı işletmeler taşkından önce tahliye edilmişti.

-Kızılay ekipleri Karaağaç Mahallesi’nde erzak dağıttı

Bu arada, Kızılay Edirne Şubesi ekipleri, muhtar Ağah Korkan’ın talebi üzerine Karaağaç Mahallesi’nde kuru gıda paketleri dağıttı.

Kızılay Edirne Şubesi Genel Sekreteri Fuat Ozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olası taşkın sonrası yolların kapanacak olması nedeniyle dar gelirli 100 aileye içerisinde un, pirinç, bulgur olan kuru gıda paketlerinden dağıttıklarını söyledi.

Karaağaç Mahallesi’nde okulların ve kamu kurum kuruluşların yarın da tatil edildiği bildirildi.