Dünya Hali

Troya Antik Kentinde Kazı Çalışmaları

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan Troya’nın bütün dünyanın göz bebeği olduğunusöyledi.   Vali Tuna, Troya Antik Kenti’ndeki kazı alanında incelemelerde bulundu, Kazı Başkanı Prof…

Troya Antik Kentinde Kazı Çalışmaları

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan Troya’nın bütün dünyanın göz bebeği olduğunusöyledi.
 
Vali Tuna, Troya Antik Kenti’ndeki kazı alanında incelemelerde bulundu,
Kazı Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka ve Kazı Başkan Yardımcısı Doç Dr. Rüstem
Aslan’dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
 
Kazı ekibinin Somali’de yaşanan açlık felaketine katkıda bulunmak için başlattığı yardım kampanyasına destek olan Tuna, burada yaptığı açıklamada, kazı ekibinin zor şartlarda çalışırken bile dünyanın başka bir yerinde devam eden insanlık dramına sessiz kalmadığını söyledi.
 
Ekibin karınca kararınca kendi katkılarını sunmalarının takdire şayan olduğunu ifade eden Tuna, bu konuda millet olarak çok duyarlı olunduğunu söyledi.

Troya’nın özel bir alan olduğunu, bu nedenle finansmanının da biraz özel sağlandığını bildiren Tuna, şu anda ağırlığı Amerikalı ve Alman olmak üzere 7 ayrı ülkeden çalışmaya katılanların bulunduğunu, 50’ye yakın bilim adamının kazılarda çalıştığını dile getirdi.

”Yerin Altından Çıkarılan Şeylerin İyi Muhafaza Edilmesi Önemli"

Troya Müzesi’nin hayata geçmesinin önemli olduğunu, ancak ondan sonra da yapılacak çok şeyin olduğunu belirten Tuna, ”Bu konu da dünya gündeminde daha çok olacak, daha çok şey tartışılacak. Troya’nın zaten bir hikayesi var.
 
Ziyaretçi sayısında artış var, o da katlanarak artmaya devam edecek. Troya Müzesi
ile bu ortaya çıkıyor” diye konuştu.
 
Tuna, çalışmaların planlı şekilde devam edeceğini ifade etti.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL