Trafikteki her 10 araçtan yedisinde bir kişi var

Dünya Hali
Akaryakıta yapılan son zamlarla benzin 5 liraya yaklaşmasına rağmen İzmirlilerin çoğunun arabalarına tek kişi bindiği tespit edildi. Yoldan geçen her 10 arabadan yedisinin içinde sadece sürücü bulundu...
EMOJİLE

Akaryakıta yapılan son zamlarla benzin 5 liraya yaklaşmasına rağmen İzmirlilerin çoğunun arabalarına tek kişi bindiği tespit edildi. Yoldan geçen her 10 arabadan yedisinin içinde sadece sürücü bulunduğu belirlendi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yoğunluğun sebeplerini belirlemek için Trafik Analizi Projesi geliştirildi. Proje kapsamında 6 ay boyunca Altınyol üzerindeki trafik akışı kameralarla kaydedildi, trafik polisleri tarafından da yoldan geçen arabalar izlendi. Ekipler, analizde çok ilginç bir sonuçla karşılaştı. Yoldan geçen her 10 arabadan yedisinin içinde sadece sürücü bulunduğu belirlendi. Bu sonuç, arabası olan İzmirlilerin toplu taşıma araçlarını pek kullanmadığının göstergesi olarak değerlendirildi.

HER YIL 40 BİN YENİ ARABA TRAFİĞE ÇIKIYOR

Proje kapsamında trafiğe çıkan araba sayıları da incelendi. 2009 yılında trafikte toplam 900 bin arabanın bulunduğu belirlendi. 2010’da bu sayının 940 bin, 2011’de 980 bin, 2012’de ise 1 milyon 20 bine yükseldiği tespit edildi. Araştırma sonucunda her yıl trafiğe 40 bin yeni arabanın çıktığı vurgulandı.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri, yaptıkları açıklamada şu değerlendirmede bulundu: "Yaptığımız araştırmada, yoldan geçen 10 araçtan 7’sinde bir kişi olduğunu belirledik. Bu, İzmirlilerin toplu taşıma araçlarını kullanmadığını gösteriyor. İzmirliler keyfine düşkün çıktı. Toplum taşıma araçları daha çok kullanılırsa trafik yoğunluğu da azalacaktır."

İzmirlileri şehir içinde metro, otobüs, dolmuş, tren, vapur gibi toplu taşıma araçlarını kullanmaya davet eden yetkililer, "Eğer toplu taşıma araçları kullanılırsa trafik yoğunluğu azalacaktır. Ayrıca toplu taşıma araçlarını kullanmak daha ekonomik. Metro ve İZBAN gibi toplu taşıma araçları, bir yerden bir yere giderken daha hızlı ulaşım sağlıyor. Hangi yönden bakılırsa bakılsın toplu taşıma araçlarını kullanmak daha mantıklı. Trafikteki araç sayısının azalması hem yoğunluğu azaltıyor hem de yaşanabilecek ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazalarının sayısını da düşürüyor." dedi.

VATANDAŞ 3 LİRA VERMEKTEN KAÇIYOR’

Yetkililer, Bornova ilçesindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait çok katlı otoparkın üçte birinin dolduğunu belirterek şunları söyledi: "Otopark ücretleri 3 liraya düşürülmesine rağmen vatandaşlar sokağa park etmeyi tercih ediyor. Yasak yerlere park edince 72 lira ceza ödüyor. Buna bir de çekici cezası eklenince masraflar 130 lirayı buluyor. 3 liradan kaçarak hem kat kat fazla ceza ödüyor hem de trafik sıkışıklığına neden oluyorlar. Sakarya Caddesi üzerinde uygulamamız oldu, artık orada dikine park edilemiyor, çünkü trafik sıkışıklığına neden oluyor. Ayrıca dükkanının önüne duba koyan esnafa da uyarılarda bulunuyoruz. Yasağa uymayıp yol kenarına duba koyanlara 250 lira ceza kesiliyor."

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme