Torunu, Mehmet Akif Ersoy’un anlattı

Dünya Hali
Argon, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 92. Yıldönümü dolayısıyla MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzen...
EMOJİLE

Argon, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 92. Yıldönümü dolayısıyla MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlediği söyleşiye katıldı. Söyleşide dedesi Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini seslendiren Argon’a, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı tarafından Mehmet Akif Ersoy’un portre resmi ile plaket verildi.

Söyleşinin ardından Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi’ni ziyaret eden Argon, yetkililerinden bilgi aldı. Argon, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kültür evini çok beğendiğini söyledi. Kastamonu’da da buna benzer bir kültür evi bulunduğunu anlatan Argon, ”O zamanki Osmanlı evleri çok güzel, çok estetik, çok zarifmiş. Keşke yine böyle evlerimiz olsa diyorum. Çok duygulandım” dedi.

Argon, büyük insanların değerinin zamanında anlaşılamayabileceğini, fakat Ersoy’un zamanında bu değeri yaşadığını kaydetti. Ersoy’un o dönem, İkinci Meclis Kurulana kadar baş üstünde taşınan bir insan olduğunu anlatan Argon, herkesin muhalif olabileceğini, muhalefet yapabileceğini, fikirlerin hiç bir zaman aynı olmadığını belirtti. Bir kimsenin fikirleri nedeniyle eleştirilebileceğini ifade eden Argon, şöyle konuştu:

”Onun ahlakı üzerine hiç kimse asla ters bir şey söyleyemez. Ama zamanında da çok anlaşılamamış bir insandır. Çünkü çok yönlü bir insan. Bir pehlivan olduğunu öteki bilmez. Şair olduğunu, yüzücü olduğunu başkası bilmez. Veteriner, bilim adamı… Batı ilimini isteyen, ama bize uygulanmasını isteyen, Kur’an’dan alıp ilhamı, onların ilmini bize getirip, bizim de özümseyerek bütün geleneklerimize uydurarak uygulamamızı isteyen bir bilim adamı, mütefekkir, filozof, ilerici bir adam aynı zamanda. İleri görüşlü bir adam.”

Ersoy’un batı müziğini de dinleyen ileri görüşlü bir insan olduğunu vurgulayan Argon, ”Asla taassubu sevmeyen, asla ırkçılığı sevmeyen, ırkçılığa karşı bir insan” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme