Topbaş, BM üst düzey yönetimine İSMEK’i anlattı

Dünya Hali
Londra’da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un daveti üzerine Seçkin Kişiler Yüksek Düzeyli Paneli’ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSMEK’te elde etti...
EMOJİLE

Londra’da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un daveti üzerine Seçkin Kişiler Yüksek Düzeyli Paneli’ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSMEK’te elde ettikleri büyük başarıyı rakamlarla anlattı.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un başkanlık yaptığı  2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Konusunda Seçkin Kişiler Toplantısında ”Evlerde Yoksulluk, Binyıl Kalkınma Hedeflerine erişip bir nesil içerisinde yoksulluğu ortadan kaldırma çabaları ve güvenlik ağları, besin güvenliği, sağlık, eğitim, sosyal kapsayıcılık konuları ele alındı.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un Başkanlık yaptığı yüksek düzeyli panel taslak vizyon beyanı sabah oturumunda  ”yoksulluğun mutlak bertarafı için vizyon belirlemede neler yapılabileceğini ve öcülüklerinin neler olabileceği belirlenmeli bin  yıllık kalkınma hedeflerinin güncellenmesi için adımlar atılmalı. Ortak bir noktada buluşulmalı’ dedi.

BM üst düzey yüksek düzeyli vizyon toplantısının ikinci oturumu öğleden sonra yapıldı.

İnsani gelişme başlıklı oturumda söz alan Başkan Topbaş, Sayın Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden gelen tecrübeleriyle yerel yönetime verilen önemin Türkiye’de nasıl arttığını, 10 sene öncesinde %14’lerde gezen işsizlik oranının artan nüfusa rağmen bugün %8’e inmesi örneğiyle açıkladı.

Halkla yakından temas içinde olan yerel yönetimlerin Binyıl Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesi noktasında en etkili çalışmaları gerçekleştirdiğini ve bu deneyimleri diğer yerel yönetimlerle paylaşma konusundaki hızlı refleksleri sayesinde kalkınmanın küresel çapta gerçekleşmesine büyük katkıda bulunduğunu belirtti.

Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK projesinden örnek vererek, ”Kalkınma Hedeflerinin ve 2015 Sonrası Kalkınma Gündeminin temel noktasını oluşturan yoksulluğu ortadan kaldırma hedefine ve ayrıca bugüne kadar İSMEK’ten eğitim alan 1,300,000 kişinin %85’inin kadın olması ile cinsiyet eşitliği hedefine İstanbul Büyükşehir Belediyesi  olarak ne kadar büyük bir çapta katkıda bulunduklarını” anlattı.

Bu gibi örneklerle yerel yönetimlerin Kalkınma sorunlarının çözümünde aktif çözüm ortağı olarak yer alması gerektiğini belirten Başkan Topbaş, İSMEK kurslarının uygulanabilir, istihdama katkı sağlayan bir proje olduğunu anlattı.

23 Ülkeden katılan Akil adamlara konuşan Başkan Kadir Topbaş şunları söyledi: ”Gerçekçi olalım. Yoksulluk sadece besin güvenliği gibi tek bir boyutta değil çok boyutlu bir konu olarak düşünülmeli. Bu anlamda panelin vizyonunu belirlerken yoksulluğun ortadan kaldırılması ana başlık olarak düşünülmeli, bu konuya etkisi olacak istihdam adalet, eşitlik ve sürdürülebilir büyüme gibi konular yoksulluğu ortadan kaldırma ana başlığı altında alt başlıklar olarak ele alınmalıdır.

Zira rotası olmayan bir geminin hedefine ulaşması mümkün olmayacağı üzere yüksek düzeyli panelin de hedefini ortaya koyan bir vizyon beyanının oluşturulması büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Aynı zamanda oturuma başkanlık yapan İngiltere Başbakanı David Cameron’da sabahki oturumda yaptığı konuşmada, "Öncelikli konuların belirlenerek derhal harekete geçilmeli. Toplantının verimli olacağını ve sonuçlarının faydalı olacağını düşünüyorum" dedi.
 

haber7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme