Terörle Anılıyordu, Yatırım Merkezi Oldu

Dünya Hali
 Mardin’e iki yıl içinde 1 milyar 646 milyon 776 bin TL’lik yatırım yapıldı. 2011 sonunda bu rakamın 2 milyar 47 milyon TL’yi bulması bekleniyor. Mardin fotoğrafları için tıklay...
EMOJİLE

 Mardin’e iki yıl içinde 1 milyar 646 milyon 776 bin TL’lik yatırım yapıldı. 2011 sonunda bu rakamın 2 milyar 47 milyon TL’yi bulması bekleniyor.

Mardin fotoğrafları için tıklayın…

Ekonomik teşvik programı, Irak ve Suriye ile hızla geliştirilen ticari ilişkiler bu iki ülkeye sınır komşusu olan Mardin ekonomisini hareketlendirdi.

2010’un ilk 9 ayında Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde 30 fabrika açıldı. 2011 yılında 60 fabrika için yatırım başvurusu yapıldı. Yapılan ve yapılacak yatırımlar ardından Mardin’de 2 bin 834 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Suriye ile vize uygulamasının kaldırılması, Irak ile ilişkilerin normale dönmesi de Mardin ekonomisine olumlu yansıdı. Mardin, son 9 ay içinde Suriye ve Irak’a 400 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. İldeki yatırım potansiyelini gören iş adamları Mardin’i mesken tuttu. Madin Valiliği, Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde yer kalmadığı için ikinci OSB için yer tahsisi etti.

Mardin’e yatırım için başvuran şirketler arasında Alman çelik devi Mannesman firması da yer alıyor. Türkiye’de Borusan Grubu’yla işbirliği yapan Alman firma, Türk ve İtalyan ortaklarla 60 milyon euroluk seramik fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Bu yatırımın, yüzde 17’lik işsizlik oranı ile Türkiye’de 7’nci sırada bulunan olan Mardin`de yaklaşık bin 500 kişiye iş imkânı sağlaması bekleniyor. Almanların haricinde 2 tane yabancı enerji firması da 100 megavatlık enerji santrali kurmak için girişimde bulundu.

Türkiye’nin önde gelen firmalardan Kale gurubu da Mardin’de yatırım yapmak için harekete geçti. Kale Grubu, geçtiğimiz aylarda DİKA ve Mardin Valiliği ile görüşmeler yaptı. Görüşmelere Başkan Zeynep Bodur Okyay, Seramik Grup Başkanı Tarık Özçelik başta olmak üzere grubun üst düzey yöneticilerinden oluşan 17 kişi katıldı.

VALİ DURUER: TURİZMDEN SONRA SANAYİDE DE GELİŞİYORUZ

Mardin Valisi Hasan Duruer, son 2 yıl içinde Mardin’e yapılan ve yapılacak yatırımların genel toplamının 1 milyar 646 milyon 776 bin TL olduğunu söyledi. Vali Duruer, Organize Sanayi Bölgesi dahil olmak üzere Mardin genelinde 2011 yıl sonu itibari ile 2 milyar 47 milyon TL yatırım gerçekleştirileceğini ifade etti.

Hükümetin yaptığı açılımın bölgeye hareket getirdiğini ifade eden Duruer, "Bölgedeki terör eylemlerinin bitirilmesi için ekonomik kalkınma gerekiyor. Ekonomik kalkınma da bu tür açılımlarla gerçekleşiyor. İşadamları, Irak ve Suriye ile ilişkilerin düzelmesi ve ticaret olanağının artması ile ertelenen yatırımları harekete geçirdi. OSB’ye daha önce Çin’den, Hollanda’dan yatırım yapıldı. Alman firması, Kale Gurubu şirketleri gibi birçok yerli yabancı şirket Mardin’e yatırım yapmak için geliyor. Almanların haricinde 2 tane enerji firması da Mardin’de 100 megavatlık enerji santralı kurmak için görüşmelerde bulunuyor. Yatırımcıların Mardin Organize Sanayi Bölgesi’ne olan ilgisi arttı. 9 ay içinde Irak ve Suriye’ye 400 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi." dedi.

Hbaer7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme