Dünya Hali

Termometreler 42 Dereceyi Gösterdi

Bugün termometreler 42 dereceyi gösterdi. Beklenen hava sıcaklığının nemdeki artışla birlikte daha fazla hissedileceği uyarısını yapan yetkililer, gerekli önlemler alınmazsa insan sağlığının olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında fazla..

Termometreler 42 Dereceyi Gösterdi

Bugün termometreler 42 dereceyi gösterdi.

Beklenen hava sıcaklığının nemdeki artışla birlikte daha fazla hissedileceği uyarısını yapan yetkililer, gerekli önlemler alınmazsa insan sağlığının olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

Özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında fazla güneşte kalınmaması tavsiye edildi.

Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde mevsim normallerinin üzerine çıkması bekleniyor. İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu yaptığı açıklamada, bu durumdan özellikle çocukların, hamilelerin, yaşlıların, kalp ve akciğer hastalarının daha fazla etkilenebileceği uyarısında bulundu.

Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında uzun süre güneş altında kalınmaması gerektiğini ifade eden Dokucu, "Sıcak havalarda güneş yanıkların yanı sıra sıcak çarpması için dikkatli olunmalı, bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır. Kanser hastaları, kemoterapi hastaları ve değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerekir.

Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalıdırlar. Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Havasız ve kaplı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve bulunulan ortamda hava sirkülasyonu sağlanmalıdır." dedi.

Açık renkli, pamuklu bol giysilerin giyilmesi gerektiğini ifade eden Dokucu, yaptığı yazılı açıklamada vatandaşlara şu uyarılarda bulundu: "Ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılmalıdır. Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmelidir.

Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılmalıdır. Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılmalı ve bir hekime başvurulmalıdır."

Cihan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL