Taliban’dan Kızların Eğitimine İzin Çıktı

Dünya Hali
Afganistan Eğitim Bakanı Faruk Vardak, Taliban’ın kızların eğitimine olan karşıtlığından vazgeçtiğini açıkladı. Vardak, Times gazetesine verdiği demeçte, "kültürel değişimin" Taliban&#...
EMOJİLE

Afganistan Eğitim Bakanı Faruk Vardak, Taliban’ın kızların eğitimine olan karşıtlığından vazgeçtiğini açıkladı. Vardak, Times gazetesine verdiği demeçte, "kültürel değişimin" Taliban’ın "artık kızların eğitimine muhalefet etmemesi" anlamına geldiğini söyledi. Vardak, Taliban’ın yönetim kademesindeki kişilerin kızların eğitimine karşı çıkmadıklarını kaydetti.

Afganistan’ın Taliban yönetiminde olduğu dönemde kadınların çalışması ve okula gitmesi yasaktı. ABD işgali sonrasındaki dönemde ise militanlar, kızların gittiği okullara saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

Eğitim Bakanı, açıklamasında kızların eğitimine olan karşıtlığın Taliban’la sınırlı olmadığını ve toplumun "derinlerine" işlediğini de vurguladı. Vardak, "Bu yüzden Afganistan’ın çoğu vilayetinde ne kadın ne de erkek öğretmen bulunmuyor" dedi.

Vardak, Taliban sonrası yaşanan gelişmeler sayesinde bugün ülkedeki öğrencilerin yüzde 38’inin, öğretmenlerin de yüzde 30’unun kadınlardan oluştuğunu sözlerine ekledi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme