Taksim’de tarihi stadın kalıntılarına ulaşıldı

Dünya Hali
30 Ekim tarihinde Taksim’in yayalaştırılması projesi kapsamında meydanda çalışmalara başlayan iş makineleri, bazı yerlerde metrelerce derinliğe ulaştı. Gezi Parkı civarındaki çalışmalarda ise ta...
EMOJİLE

30 Ekim tarihinde Taksim’in yayalaştırılması projesi kapsamında meydanda çalışmalara başlayan iş makineleri, bazı yerlerde metrelerce derinliğe ulaştı. Gezi Parkı civarındaki çalışmalarda ise tarihi Taksim Stadı’nın kalıntılarına ulaşıldı. Stadın duvarları ve demirler dikkatlerden kaçmadı. Yetkililer, kalıntıların tarihi Taksim Stadı’na ait olduğunu söyledi.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

Taksim Stadı, bugünkü Taksim Parkı’nın yerinde 1921-1939 arasında var olan Taksim Kışlası’nın avlusunda yapılan İstanbul’un ilk stadı olma özelliğine sahip. Osmanlı döneminde uzun yıllar I. Topçu Alayı’nın elinde kaldı. İstanbul’un işgali sırasında önce Senegalli askerler burada kalırken, daha sonra Rus göçmenlerin at yarışları düzenlediği bir mekan oldu. Futbola karşı artan ilgi ve bu kışlanın karşısındaki Talimhane alanında yapılan maçların topladığı büyük kalabalık, o sıralarda bir spor dergisi yayımlamakta olan Çelebizade Said Tevfik Bey’i Taksim Kışlası’nın avlusunu bir stadyum haline getirmeye teşvik etti. 1921’de açılan stat, bazı Türk kulüp idarecilerinin uyguladığı boykot yüzünden Said Bey’in elinde daha fazla kalamadı. Said Bey stadı Bork adlı bir Maltalı iş adamına devretmek zorunda kaldı. Özellikle Türk takımlarının İngiliz ve Fransız işgal kuvvetlerinin takımlarıyla yaptıkları maçlar büyük ilgi gördü.

26 Ekim 1923’te Türk Milli Futbol Takımı ilk maçını bu stadyumda Romanya’ya karşı oynadı. 1923-1936 arasında Türkiye Millî Futbol Takımı’nın 9 maçına ev sahipliği yaptı. Zamanla futbolun dışında güreş, atletizm ve bisiklet yarışları da düzenlendi. 1939’da dönemin İstanbul valisi Lütfi Kırdar tarafından başlatılan Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi çalışmasında bu kışla yıkılarak yerine Taksim Parkı düzenlendi. Taksim Stadı iki ahşap tribünü ile yaklaşık 8 bin kişi alabiliyordu.

Haber7

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme