Tacizcilere Kimyasallı Tedavi

Dünya Hali
Çocuklara cinsel tacizde bulunanlara kimyasallı dürtü tedavisi uygulaması çalışmaları Türkiye’de de başlatıldı. Son zamanlarda artan “çocuk istismarı” suçları, yetkilileri harekete g...
EMOJİLE

Çocuklara cinsel tacizde bulunanlara kimyasallı dürtü tedavisi uygulaması çalışmaları Türkiye’de de başlatıldı.

Son zamanlarda artan “çocuk istismarı” suçları, yetkilileri harekete geçirdi. ABD ve Avrupa’da kullanılan, kişilerde çocuklara karşı cinsel ilgiyi tetikleyen dürtülerin kimyasal yollarla önüne geçilmesi yönteminin Türkiye’de uygulanması planlanıyor. Adlî Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu Çocuk Psikiyatrisi üyeliğinden bir süre önce istifa eden Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ayten Erdoğan, “Cinsel ilgisi sadece çocuğa olan kişilerin kimyasal yollarla bu dürtülerin kontrolünü sağlama uygulaması ülkemizde de ‘yapılabilir mi’ konusunda incelemeler sürdürülüyor’’ dedi.

Düzenleme yapılmalı

Çocuklara tacizde bulunanların bir kısmının öğretmenlik, bakıcılık, servisçilik gibi çocuğa yakın olabilecek işleri seçebildiğini söyleyen Erdoğan, Türkiye’de çocuğu istismar eden bir öğretmenin mesleğini sürdürebildiğine dikkat çekti.

Erdoğan, “Hâkim ve savcılar da bu konuda rahat değil. Ellerinde olan birşey değil. Düzenlemedeki eksikler nedeniyle bir sistem oluşuyor. Sadece meslekten men etmek de yetmiyor. Kişinin kamuda çalışması engelleniyor, ama o gidiyor kız yurdu açıyor. Kamu dışında da böyle birşey yapmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Mesela diplomasının alınması gibi bir ceza düşünülebilir. Bazı ülkelerde bu tür hastaların çocuğa yeniden taciz etme oranlarında büyük düşme gözlenmiş. Türkiye’de bu sistem nasıl oluşturulur, yapılabilir mi, çünkü sağlık sistemi ile iç içe olması ve kontrolünün sağlanması gereken bir durum’’ dedi.

Türkiye’de beş kentte bulunan çocukları koruma merkezlerinin genele yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Erdoğan, çocuklarını para karşılığında satan ailelerin de var olduğuna dikkat çekti.

Tayland gibi olabiliriz

Erdoğan, “Küçük yaşta kızları kullanmayı meşrulaştırmaya çalışan bir kesim var. Burada ekonomik olarak daha fakir olmamızın etkisi var. Tayland’da aileler çocuklarını parayla satarak geçiniyorlar. Korkum ülkemizdeki ekonomik sorunlar nedeniyle ahlaki değerleri iyi gelişmemiş ailelerin çocuklarını seks amaçlı satmalarının artması.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme