Süryaniler de ‘soykırım’ mücadelesi başlatıyor

Dünya Hali
Economist dergisi, Türkiye’deki Süryanilerin de, 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesini sağlamak için çabalarını yoğunlaştırdığını belirtiyor ve tarihi manastır Mor Gabriel’in a...
EMOJİLE

Economist dergisi, Türkiye’deki Süryanilerin de, 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesini sağlamak için çabalarını yoğunlaştırdığını belirtiyor ve tarihi manastır Mor Gabriel’in arazisi üzerindeki mücadeleye yer veriyor.

Yazıda özetle deniyor: "Stockholm’den Sydney’e Süryani diasporası uluslararası platformda ölümlerin soykırım olarak tanınması için lobi faaliyetlerini güçlendiriyor. Büyük bir Süryani nüfusuna sahip İsveç tanıdı bile. 1915’teki trajedinin 100’üncü yılı yaklaşırken Türkiye karşı mücadele başlatıyor."

MOR GABRİEL SAVAŞI

"Midyat yakınlarındaki çorak bir tepede kurulu tarihi Süryani manastırı Mor Gabriel, Türkiye’nin ılımlı İslamcı hükümetinin desteklediği Kürt köylülerle metropolit Timotheos Samuel Aktaş arasındaki arazi kavgasının merkezinde yer alıyor. Aktaş’ın sayıları giderek azalan cemaati İsa’nın dilini konuşuyor. Manastırdaki keşişler, bu dili yaşatmak mücadelesi veriyor."

"Süryanilerin son sorunları Avrupa’da yaşayan Süryanilerin dönmeye başlamasından sonra civar köylerdeki Kürtlerin manastır arazisinde hak iddia etmesiyle başladı. Avrupa’daki Süryaniler, 2002’de iktidara gelen AKP’nin azınlıkları kucaklamasından cesaret alarak gelmişlerdi."

DÖNMEKTEN VAZGEÇTİLER

2009’da Hazine’nin de manastırın arazisinde hak iddia ettiğini belirten dergi şöyle devam ediyor: "Manastırın onlarca yıldır vergisini ödemesine ve mülkiyeti kanıtlayan belgeler sunulmasına rağmen mahkeme Hazine’yi haklı buldu. Dava haberleri yayılınca Süryaniler dönmekten vazgeçmeye başladı. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’le ayrı ayrı yapılan toplantılar sonuç vermedi. İki lider de Süryanilerin 1915’teki katliamı soykırım olarak tanıtma çabalarına gönderme yaparak "Sizin topluluğunuz dışarıda konuşuyor" diye Aktaş’a sitem etti. Manastır temyize gitti. Piskopos, gerçek adaleti Tanrı’nın sağlayacağını söylüyor."

BBC

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme