Dünya Hali

Suriye’ye Açık Tehdit

Clinton, Suriye’nin Dostları Grubu Uluslararası Konferansında yaptığı konuşmada, "Suriye rejiminin, uluslararası toplumun fikirlerini tanımazlıktan gelmeyi sürdürmesi ve Suriye halkının insan haklarını ihlal etmeye devam etmesi durumunda bunun bedelini ağır ödeyeceği"..

Suriye’ye Açık Tehdit

Clinton, Suriye’nin Dostları Grubu Uluslararası Konferansında yaptığı konuşmada, "Suriye rejiminin, uluslararası toplumun fikirlerini tanımazlıktan gelmeyi sürdürmesi ve Suriye halkının insan haklarını ihlal etmeye devam etmesi durumunda bunun bedelini ağır ödeyeceği" uyarısında bulundu.

Clinton, uluslararası topluma, Şam’a "baskıyı arttırmak" için ne yapabileceğini "dikkatlice düşünmesi" çağrısında bulunarak, rejimin üst düzey yetkililerine seyahat yasağı getirmek, mal varlıklarını dondurmak, Suriye petrolünü boykot etmek, ülkedeki tüm yeni yatırımları askıya almak, büyükelçilik ve konsoloslukları kapatmayı tasarlama zamanının geldiğini belirtti.

Bu arada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Suriye’deki krizin, iktidarın "gönüllü veya zorla" değişmesinden başka bir çözüm yolunun olmadığını belirtti.

İnsani yardımların yeterli olmadığını vurgulayan bakan, ülkesinin, hızlı ve etkili bir şekilde Suriye halkının korunmasıyla sonuçlanmayacak bir eyleme katılamayacağını belirtti.

Bakan Suud El Faysal, "Suriye’de olup bitenin tehlikeli bir trajedi olduğunu, Suriye rejiminin tüm meşruiyetini kaybettiğini ve bir işgal rejimi olduğunu" belirtti.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL