Dünya Hali

“Suriye’ye 2000 PKK’lı Geçti”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör Alt Komisyonu, Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay’ı dinledi. PKK’yı "devlet projesi" olarak nitelendiren Burkay, ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Burkay, "2000..

“Suriye’ye 2000 PKK’lı Geçti”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör Alt Komisyonu, Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay’ı dinledi.

PKK’yı "devlet projesi" olarak nitelendiren Burkay, ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Burkay, "2000 PKK’lı Suriye’ye geçti. Esad yönetimi ile ilişkiler kuruldu. Esad yönetimi eski PKK kozunu oynamak istiyor" dedi. PKK’yı da devleti de eleştiren Burkay, komisyona şunları anlattı:
 
SOL ŞİDDETİN NEDENİ: 1960’lı yıllarda TİP’te siyasete başladım. O dönemde legal bile olsa sol partide çalışmak kolay değildi. Saldırılara uğruyor, engelleniyorduk. Bu özellikle gençler arasında tepkilere yol açıyordu. 1960 sonlarına doğru solun bir kesiminin silahlı eylemlere yönelmesi, solun legal alanda özgürce çalışamaması yüzündendir. Sol legalde serbestçe örgütlense şiddete yönelmezdi. Aynı şeyi Kürt hareketi için de söyleyebiliriz.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL