Dünya Hali

Suriye’nin Yarısı Muhaliflerin Elinde

AFP’nin haberine göre Özgür Suriye Ordusunun lideri Albay Riyad el Esaad, Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 50’sinin artık rejimin kontrolü altında olmadığını belirtti ancak bunun, Özgür Suriye Ordusu’nun bu bölgelerde tamamen..

Suriye’nin Yarısı Muhaliflerin Elinde

AFP’nin haberine göre Özgür Suriye Ordusunun lideri Albay Riyad el Esaad, Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 50’sinin artık rejimin kontrolü altında olmadığını belirtti ancak bunun, Özgür Suriye Ordusu’nun bu bölgelerde tamamen kontrolü sağladığı anlamına gelmediğini de ifade etti.

 Esaad, "Esad yanlıların morali en düşük seviyede. Toprak kaybettikçe sinirleri bozuluyor. Bu nedenle ayırt etmeksizin erkeklere, kadınlara, çocuklara saldırıyor, rastgele evleri bombalıyorlar" dedi.

 Ordudan ayrılan 40 bin askerin bulunduğu Özgür Suriye Ordusu’nun "gerilla mücadelesi yürüttüğünü" söyleyen Esaad, güçlerinin Suriye topraklarının tamamında kontrolü sağlayamadığını, sayı ve silahlarının Suriye ordusununkinden büyük oranda az olduğunu vurguladı.

 Göstericilere müdahalenin bir haftadır Şam, Humus ve İdleb bölgelerinde arttığını belirten Esaad, rejimin halk ayaklanmalarına son verebileceğine inandığını bu nedenle bu bölgelerde aralıksız saldırıların olduğunu söyledi.

 Esaad, "Halk direnecek, Özgür Suriye Ordusu direnecek, halk ayaklanması devam edecek ve daha sonra rejim düşecek" diye konuştu.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL