Dünya Hali

Suriye Sınırında Sabaha Kadar Dua Ettiler

Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde düzenlenen “Kardeşlerimiz için ‘Ayaz’ dayız.” fiili dua için Akçakale sınır kapısı önünde bir araya gelen yaklaşık 300 kişilik grup Suriye’deki Baas yönetimini ve Beşar Esad’ı..

Suriye Sınırında Sabaha Kadar Dua Ettiler

Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde düzenlenen “Kardeşlerimiz için ‘Ayaz’ dayız.” fiili dua için Akçakale sınır kapısı önünde bir araya gelen yaklaşık 300 kişilik grup Suriye’deki Baas yönetimini ve Beşar Esad’ı kınayarak Suriye’de yaşanan Katliamların durması için eylem yaptı. Akşam saat 8.00’den Sabah namazına kadar sınır kapısında bekleyeceklerini ifade eden dernek yetkilileri bütün Müslümanları Suriye’de Yaşanan vahşet karşısında duyarlı olmaya davet etti.

 Dernek adına basın açıklaması yapan İbrahim Halil Arslan şu açıklamada bulundu ”Birlik Köprüsü Derneği olarak bu akşam burada Suriye Baas rejiminin uyguladığı insanlık dışı katliamları protesto etmek için bir aradayız. Yaklaşık bir yıldır İslam Coğrafyası farklı ve kanlı bir çalkantı içerisindedir. Bu süreç, yüzyılın başında emperyalist güçlerin İslam coğrafyasında oluşturdukları şer yapılanmaların tasfiye sürecidir. Emperyalistlerin kuklası rejimler, hakkı hak sahiplerine iade etmemek için akıl almaz zulümler icra etmektedirler. Bu sürecin son halkası kadim İslam yurdu Suriye’dir. Suriye’de zalim, kukla Baas Rejimi Cuma demeden, kandil demeden ağır katliamlarına devam etmekte; evleri, sokakları bombalamakta, hatta hiçbir kültürün hoş görmeyeceği, ibadethanelere sığınmış insanları dahi bombalarla parçalamaktadır. Mevlit kandilinde 500’e yakın insanı katletmiş; çoğu ağır 1500 kişiyi yaralamıştır. Yaralılar hastanelere götürülememekte bina bodrumlarında gizli-saklı tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu süreçte, Zalim Baas rejimi, vaktiyle Hama’da yaptığı katliamı tüm ülkeye yaymıştır. Tüm dünya Müslümanları ve dünyanın mazlumdan yana tavır koyan erdemli insanları, bu zulümlerin derhal sona erdirilmesini ve hak-adalet eksenli bir temsil sisteminin Suriye’de acilen hayata geçirilmesini talep etmektedir. Zalim Baas rejimi, derhal istifa ederek yönetimi, halkın haklı taleplerini karşılayacak adil bir yönetime bırakmalıdır. Bu süreci yeniden kendi menfaatlerine çevirmek isteyen Küresel emperyalist güçler, yeni işgal planları yapmakta; bu doğrultuda Türkiye’yi de askeri bir maceraya sürüklemek istemektedirler. Biz, Akçakale’li duyarlı Müslümanlar olarak, her türlü işgal planının karşısında olup; bu sorunun, İslam ümmetinin imkânları çerçevesinde çözülmesinin zorunlu olduğunu beyan ederiz. Tüm halkımızı her türlü meşru zeminde Suriye’nin mazlum halkı ile dayanışmaya davet ederiz. Bizleri yalnız bırakmayıp destek veren siz duyarlı kardeşlerime, sivil toplum temsilcilerine, siyası parti temsilcilerine ve duyarlı olan herkese teşekkür ediyoruz. Zalimler için yaşasın cehennem diyoruz.” dedi

Basın açıklamasının ardından eller semaya kaldırılarak mazlum ve mağdur Suriye halkı için dua edildi. Duanın ardından Suriye’de şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Duaya katılan misafirlere sıcak çorba ikram eden dernek yetkilileri Daha sonra ateş etrafında oturarak sınır kapısı önünde sesiz beklemeye başladı.

Akçakale sınır kapısında Birlik Köprüsü Derneğinin organize ettiği gıyabi cenaze namazı ve dua programına, Şanlıurfa A.G.D, İ.H.H, Deniz Feneri, Ruha Der, İnsan Der, Günyüzü derneği, Yeşeren umutlar, Ak yüzler, İl genel meclis üyeleri, Esnaf ve sanatkarlar odası, Akçakale eğitim ve araştırma derneği, Kızılay, Harran eğitim bir sen, Öğder, Mustazaflar der, Yarder, Yakubiye eğitim der, Arap der ve Akçakale Belediyesi destek verdi.

sanliurfa.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL