Dünya Hali

Somali’ye 100 Bin İftar Sofrası

Ramazan bereketi ve kardeşliğinin dalga dalga tüm dünyada hissedilmesini isteyen Esenler Belediyesi, son 60 yılın en kurak günlerini yaşayan ve artık insanların açlıktan da öte, yaşamak için mücadele ettiği Somali..

Somali’ye 100 Bin İftar Sofrası

Ramazan bereketi ve kardeşliğinin dalga dalga tüm dünyada hissedilmesini isteyen Esenler Belediyesi, son 60 yılın en kurak günlerini yaşayan ve artık insanların açlıktan da öte, yaşamak için mücadele ettiği Somali için harekete geçti.

Esenler Belediye Meclisi bugün olağanüstü toplanarak, Somali’ye insani yardım kampanyası başlatacak

‘Sanki yedim’ diyecekler Somali’ye gönderecekler

Esenler halkı, Esenler Belediyesi’nin öncülüğünde tarihi rehber edinerek Somali için büyük bir yardım kampanyası başlatıyor. Keçecizade Hayrettin Efendi’nin Fatih’te yaptırdığı Sanki Yedim Camii’ni örnek alan Esenler halkı, sofrasındaki yemeklerin sayısını bire indirerek, diğerlerini de (sanki yedim) deyip parasını Somali’ye gönderecek.

Kampanya, bugün Esenler Belediyesi Meclis Salonu’nda belediye meclis üyelerinden mahalle muhtarlarına, sivil toplum kuruluşlarından, iş adamlarına, din görevlilerine kadar Esenler’in tüm kanaat önderlerinin katılıp destek vereceği bir toplantı ile başlayacak. "En azından bir gün karınları tok uyusunlar…" sloganıyla yürütülecek kampanya sonunda Somali’de 100 bin kişilik iftar sofrası kurulacak.

Geçtiğimiz yıl Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından yürüttüğü yardım kampanyası ile bu ülkeye 2 milyon liralık destek veren Esenler, Somali için de seferber old

u. Esenler Belediyesi’nin öncülüğünde "En azından bir gün karınları tok uyusunlar…" sloganıyla yürütülecek kampanya ile Somali’de 100 bin kişilik iftar sofrası kurulacak. Ramazan, bereketinin Esenler’de bütün güzellikleriyle hissedildiğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,

"Ramazan bereketi ve kardeşliğinin dalga dalga tüm dünyada hissedilmesini arzuluyoruz. Bu hissedişi sadece Esenler’in sokaklarında değil, dünyanın neresinde aç, açıkta kalmış, yokluk ve kıtlıkla karşı karşıya kalmış kardeşlerimiz varsa Ramazan’ın bereketini vesile kılarak inşallah oralara kadar uzanacağız" dedi.

Kardeşlik bu günde belli olur

Somali’ye Esenler’den uzanacak yardım eli ile kurulacak gönül köprüsünün tarihi bir misyonunun olacağını dile getiren M. Tevfik Göksu sözlerini şöyle tamamladı: "Kardeşlik böyle günde belli olur. Hep konuştuğumuz, hep nutkunu attığımız kardeşliği bu Ramazan’da konuşmayalım, yaşayalım. Bilesiniz ki, Somali’de açlıktan ölen bizim kardeşimizdir. Somali’de ölen çocuk, bizim çocuğumuzdur. Esenler’de 500 bin insan yaşıyor. Bu insanlarımızın helalinden kazandığı paralarla, Somali’deki kardeşlerimize merhamet kolumuzu uzatacağız, iftar kardeşliğimizle onları da iftar sofrasında buluşturacağız"

Bir kap da yoksullara

Kendi evinde başladığı ve Esenler halkına da tavsiye ettiği bir uygulamadan bahseden M. Tevfik Göksu daha sonra şunları söyledi: "Gelin artık evlerimizde 4 çeşit yemek yapmayalım. Evimizde 4 çeşit yemek yaparak sofralarımızı yemek sergisine dönüşmekten kurtarıp bir çeşitle yetinerek diğer çeşitlerin parasını Somali’deki kardeşlerimize gönderelim. Adeta sofralarımız yemek sergisine dönüşüyor, adeta yemeklerimizi yarıştırıyoruz.

Gelin bu Ramazan bunu unutalım. Gelin bu Ramazan’da (sanki yedim) diyerek o ilave yemekleri Somali’deki kardeşlerimize gönderelim. Biliyorsunuz Fatih’te Sanki Yedim Camii var. Bu caminin müthiş bir hikâyesi vardır. Bu hikâye babasından harçlık alan bir çocuğun hikâyesidir. Babasından harçlık alan bu çocuk, neyi merak ediyorsa, neyi almak istiyorsa (sanki aldım, sanki yedim) diyerek harçlığını biriktiriyor. Günler böyle devam ederken bir de bakıyor ciddi manada parası toplanıyor ve Fatih’teki o camiyi yaptırıyor. Şimdi biz de en çok sevdiğimiz yemek hangisi ise (sanki yedim) deyip parasını Somali’ye gönderelim".

Sofranın bir ucu Somali’de olacak

Bu sene 20 Ağustos’ta Esenler Atışalanı Caddesi’nde 100 bin kişilik iftar sofrası kuracaklarını belirten M. Tevfik Göksu, "Ancak bu 100 bin kişilik iftar sofrasını sadece Esenler’de kurmuyoruz. Aynı şekilde 100 bin kişilik iftar sofrasını Somali’de de kuruyoruz. Biz istiyoruz ki, Esenler’deki Ayşe Abla, Esenler’deki Fatma Abla, Esenler’deki Ahmet Abi, Mehmet Abi, Somali’deki Ayşe Abla ile, Fatma Abla ile, Ahmet Abi ile, Hüseyin Abi ile iftar kardeşi olsunlar. Esenler’den Somali’ye iftar kardeşliğini kuruyoruz. Vatandaşlarımızın desteği ile kardeşlik sınır tanımaz diyerek kardeşliğimizi Somali sokaklarına kadar götüreceğiz" dedi.

Yeni Şafak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL