Dünya Hali

Somali’nin En Büyük Hastanesi Türklere Emanet

Başkent Mogadişu’daki hastaneyi devralan Kimse Yok mu Derneği’nin Somali Temsilcisi Orhan Erdoğan, binaya tadilat yaptırdıktan sonra hastaneyi modern cihazlarla donatacaklarını söyledi. Türkiye’den gelecek doktorların daha iyi hizmet verebilmesi için uygun..

Somali’nin En Büyük Hastanesi Türklere Emanet

Başkent Mogadişu’daki hastaneyi devralan Kimse Yok mu Derneği’nin Somali Temsilcisi Orhan Erdoğan, binaya tadilat yaptırdıktan sonra hastaneyi modern cihazlarla donatacaklarını söyledi. Türkiye’den gelecek doktorların daha iyi hizmet verebilmesi için uygun bir ortam hazırlamaya çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, böylelikle çocuk ölümlerinin azaltılmasını hedeflediklerini ifade etti. Banadir Devlet Hastane-si’nde tedaviye başlayan Türk doktorlar ise ilk böbrek ameliyatını dün gerçekleştirdi.
 
Somali’de çadırları gezerek hasta çocukları hastaneye gönderen Türk doktorların tespit ettiği hastalıklar tüberküloz, kızamık, dizanteri, tifo, ishal, sıtma ve beslenme bozukluğu nedeniyle sonuç olarak ölümcül Protein Enerji Malnütrisyonu (PEM). Hastalıkların çok çabuk yayılmasının en önemli nedeni ise ortak kullanılan eşyalar. Banadir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdirızak Hassan Ali, yapılan yardımların yerine ulaştığını belirtiyor. İç savaşın ilk günlerinden beri 21 yıldır aynı hastanede başhekimlik yapan Ali, "İç savaş devam ederken hastane genelde kapalı oluyordu. Doktorlar gelemiyorlardı. Bu yüzden hasta da gelmiyordu. İç savaş bitince hasta yoğunluğu arttı ancak doktor ve malzeme eksiği çok fazla." diye konuşuyor. Ali, toplam 700 yatak kapasiteli devlet hastanesine günde 3 bin hastanın geldiğini aktarıyor.
 
Banadir Devlet Hastanesi’nde tedaviye başlayan Türk doktorlar, ilk böbrek ameliyatını gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 yıldır böbrek ağrılarıyla yaşayan 7 çocuk babası Abdi Ahmed Cama (40), ağrı kesici almak için geldiği hastanede acil ameliyata alındı. Türk doktorların neşteriyle hayata yeniden bağlanan Cama’nın sağ böbreğinden 3 santimetre çapında taş alındı. ‘Allah Türklerden razı olsun’ diye dua eden Cama, bunu hiç unutmayacağını söyledi. Ameliyatı gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Dr. Abidin Demir, hastanın iki böbreğinde de taş olduğunu ancak sağ böbreği kurtarabildiklerini belirtti. Hastanedeki şartların çok kötü olduğunu anlatan Demir, "Ameliyathanede ışık yoktu, acil hastalar ameliyathaneye giriyordu, öyle bir ortamda müdahale yaptık. Hasta kurtuldu." diye konuştu.
 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL