Sokaklar karıştı, silahlar çekildi

Dünya Hali
Diyarbakır’da açlık grevlerine destek için BDP önünden Park Orman’a gitmek isteyen ve aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile İl Başkanı Zübeyde Zümrüt’ün de aralar...
EMOJİLE

Diyarbakır’da açlık grevlerine destek için BDP önünden Park Orman’a gitmek isteyen ve aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile İl Başkanı Zübeyde Zümrüt’ün de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişilik gruba polis yetkilileri etkinliğin Valilik tarafından yasaklandığını toplanmalara ve eylemlere müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

Polisin, "Lütffen buradan dağılın bize yönelik bir saldırı olacağına dair duyumlarımız var" sözlerine tepki gösteren BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, "Ne duyumu ya, ne duyumundan bahsediyorsunuz. Sizin istihbaratınız da doğru çalışmıyor. Aldığınız duyumlar da doğru değildir. Artık yeter" dedi. BDP il binasına kaydırılan grup bu kez burada oturma eylemi yaparken polis sık sık Türkçe ve Kürtçe anonslarla eylem ve toplanmaların Valilik tarafından yasaklandığını duyurdu. Oturma eylemi yapan gruba seslenen polis dağılmadıkları takdirde müdahale edileceğini anons etti. Yapılan uyarılar üzerine BDP’liler oturma eylemini bırakarak bina önünde basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, açlık grevlerine destek vermek amacıyla düzenledikleri destek eyleminin sadece Diyarbakır’da yasaklandığını öne sürerek, "Buradan başlayacak ve dalga dalga yayılacak olan eylemin bütün Türkiye’nin yayılacağını ve buradaki direnişten moral alacağını biliyorlar. İşte bunun için yasaklıyorlar" dedi.

Diyarbakır’ın bugün ayakta olduğunu söyleyen Aydoğan, "Şu anda Diyarbakır’ın bütün sokakları ve meydanlarını halk doldurmuş evinde, dükkanlarda, yaşadığı her yerde ve mekanda açlık grevine girerek cezaevindekilerle dayanışma eylemini fiilen sivil bir eylemlik olarak başlatmıştır" diye konuştu.

Daha sonra grup dağılırken, merkez Bağlar İlçesi’ndeki Emek ve Öğretmenler Caddesi üzerinde yüzleri kapalı grup yola barikat kurdu. Lastik yakarak yola barikat kuran eylemciler, ;polise taş ve el yapımı bomba atmaya başladı. Bunun üzerine polis ;saldırganlara ;basınçlı ;su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Kentin bir çok noktasında olaylar sürerken çok sayıda kişi gözaltına alındı. Emek Caddesi üzerinde bir otomobil saldırganlar tarafından yakıldı. Alevleri polisin TOMA araçları ile söndürülürken, otomobil kullanılamaz hale geldi.
 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme