Soğuklar Avrupa’da Can Alıyor

Dünya Hali
Hükümetten yapılan açıklamada, geçen aydan bu yana etkili olan şiddetli soğuklardan dün gece 3 kişinin daha hayatını kaybettiği, böylelikle sadece bu ay ölenlerin sayısının 52’ye çıktığı belirti...
EMOJİLE

Hükümetten yapılan açıklamada, geçen aydan bu yana etkili olan şiddetli soğuklardan dün gece 3 kişinin daha hayatını kaybettiği, böylelikle sadece bu ay ölenlerin sayısının 52’ye çıktığı belirtildi.

Yetkililer, geçen hafta sıcaklıkların eksi 30’a kadar düştüğünü, ölenlerin çoğunun evsiz olduğunu kaydetti.

FRANSA’DA KAR YAĞIŞI HAYATI OLUMSUZ ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR

Fransa’da, iç bölgeleri etkisi altına alan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Başkent Paris ve civarında, yoğun kar yağışı yüzünden dün gece çok sayıda kişi yollarda kaldı. İçişleri Bakanlığı, yollarda mahsur kalan yaklaşık 3 bin 500 kişinin ilgili belediyeler tarafından okullar ve spor salonlarında oluşturulan 78 konaklama merkezinde ağırlandığını duyurdu. ”N118” karayolunda da 400’ü aşkın araç yolda kaldı.

Uçak seferlerinin iptal edilmesi ve uzun rötarlar sonucu çok sayıda yolcu da Roissy havaalanında uyumak zorunda kaldı.

Bu aradan Paris’te yoğun kar yağışı, turistik Eyfel Kulesi’nin kapatılmasına yol açtı. Başkentteki müze ve tarihi yerlerse bugün de ziyaretçilere kapılarını açamadı.

Kar yağışı nedeniyle dün başkentte ara verilen belediye otobüsü seferleri, sabah saatlerinden itibaren kademeli olarak tekrar hizmet vermeye başladı.

Paris’te, 1987 yılından bu yana en yoğun kar yağışının yaşandığı, kar kalınlığının bazı yerlerde 11 santimetreyi bulduğu belirtiliyor.

Fransa Meteoroloji İdaresi, kötü hava koşullarının 20 bölgede etkili olduğunu belirtirken, sürücülere dikkatli olmaları ve çok gerekli olmadıkça trafiğe çıkmamaları uyarıları yapılıyor.

ARNAVUTLUK’TA SEL FELAKETİ

Arnavutluk’ta son 10 gündür aralıksız devam eden şiddetli yağışlar yüzünden 15 bin kişi evini boşaltmak zorunda kaldı.

Sel felaketi dolayısıyla oluşturulan acil durum merkezinden yapılan açıklamada, büyük bir bölümü İşkodra bölgesinde olmak üzere 5 bine yakın ev ile 14 bin hektar arazinin sular altında kaldığı bildirildi. Açıklamada bugüne kadar felaket bölgesinden yaklaşık 15 bin vatandaşın da güvenli yerlere tahliye edildiği kaydedildi.

Sel felaketzedeleri için yapılan yardım ve kurtarma çalışmaları da, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dost ve komşu ülkelerden gelen destekle aralıksız sürüyor.

İşkodra bölgesinde felaketzedelere Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gönderdiği 3 helikopter ile gıda ve ilaç yardımı dağıtılıyor. TSK’ya ait helikopterler ayrıca felaket bölgesindeki vatandaşların tahliyesine de yardımcı oluyor.

İşkodra Beldiye Başkanı Lorenc Luka gazetecilere yaptığı açıklamada İşkodra’da durumun hala kritik olduğunu belirterek, "Aralıksız çalışmaktayız. Bütün Arnavutlara, İşkodra’ya yardım çağrısında bulunuyorum" dedi.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme