“Sivil İtaatsizlik” Eyfel’e Kadar Uzandı

Dünya Hali
Çadırlarının üzerinde "Kürtlerin politik statü talebi" yazan grup, BDP’nin, ana dilde eğitim, siyasi tutukluların serbest bırakılması, operasyonların durması ve seçim barajının kalkmas...
EMOJİLE

Çadırlarının üzerinde "Kürtlerin politik statü talebi" yazan grup, BDP’nin, ana dilde eğitim, siyasi tutukluların serbest bırakılması, operasyonların durması ve seçim barajının kalkması için başlattığı "sivil itaatsizlik" hareketine destek vermek amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını söylediler.

Grubun dağıttığı bildirilerde, Türk hükümetinin açılım politikasının ardından Kürtler üzerindeki baskıların arttığını, 200 gazetecinin yanı sıra aralarında politikacılar, belediye başkanları, çevreciler ve öğrencilerinde yer aldığı 2500 Kürt temsilcisinin tutuklandığı, iki Kürt partisi ve 200 Kürt örgütünün yasaklandığı belirtilirken, Kürt sorununa siyasi bir çözüm bulmak için barış çadırı kurduklarını kaydettiler.

Çadırın önüne kurulan masada yer alan pankartlarda ise Kürtlere anadilde eğitim, siyasi tutukluların serbest bırakılması, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması, Kürt politikasının tanınması talepleri yer alıyor.
 

cnn