Sırbistan’da Vampir Alarmı

Dünya Hali
Sırbistan’da halkın hala yaygın olarak inandığı vampirleri resmi makamlar da ciddiye aldı: Dikkat, vampir Sava Savanovic her an ortaya çıkabilir! Bu uyarı gerçek mi, turistlerin ilgisini çekmeni...
EMOJİLE

Sırbistan’da halkın hala yaygın olarak inandığı vampirleri resmi makamlar da ciddiye aldı: Dikkat, vampir Sava Savanovic her an ortaya çıkabilir! Bu uyarı gerçek mi, turistlerin ilgisini çekmenin yeni bir yolu mu?

Sırp Bölgesel Konseyi, "Sava Savanovic adlı bir vampirin kayıplara karıştığını ve evinin yıkılması ile geri döndüğünü" açıklayarak Zarozje köyü ve çevresindeki halkı uyardı!

"Evlerine sarımsak asmaları" istenen bölge halkının talebi ile sarımsak satışları patladı.

Belediye başkanı da halkı evlerini kutsal haçlar ile donatmaları konusunda uyardı.

Resmi yetkilileri böyle açıklamalar yapmaya yöneltecek denli inanılan, vampir Sava Savanoviç’in daha önce yaşadığı iddia edilen bir ev, bir aile tarafından satın alınıp turistlerin ziyaretine açılmıştı. Ancak daha sonra ailenin "vampir korkusuyla" evi terk ettiği bildirildi. Ev zaman içinde harabeye dönerken "barınacak yeri olmayan vampir Savanoviç’le ilgili söylentilerin sonuncusu, "Yeni bir ev arayışına girdiği ve kanını içtiği kişileri parçalara ayırarak değirmende öğütmek için kurban avına çıktığı" şeklinde.

Aslında Batı Sırbistan’da bir zamanlar vampirlerin yaşadığına halk yaygın olarak inanıyor. Bazı bilim insanları da bunu ıspatlamak için çalışmalar yapıyor.

Etnograf, Tarih Bilimleri Doktoru Vesna Maryanovic, 18. yüzyılın başında Petar Blagoyevic adındaki başka bir vampirin yaşadığını, o dönemde esrarengiz ölümler konusunda soruşturma yapan Avusturya’lı makamların tutanaklarında ilk kez "vampir" sözcüğünün geçtiğini dile getiriyor.

İddialar Doğru Olabilir Mi?

Hollywood filmlerine göre bu canavarların insanüstü gücü var. Uçabiliyorlar, suya girip ıslanmıyorlar, ancak kalbine saplanan bir kazık ile durdurulabiliyorlar.

Sırbistan, bu filmlerde gösterildiği gibi defnedilmiş bazı mezar kalıntılarından yol açıkarak, konuyu gelir getirecek bir turizme dönüştürme çabasında.

TRT Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme