Dünya Hali

Sıcaklar En Çok Onları Etkiliyor

Son günlerde yurdu etkisi altına alan sıcaklar ağır işlerde çalışanları etkiliyor. Fırıncılar, pazarcılar, dökümcüler ve benzer işlerde çalışan vatandaşlar sıcaklıklardan en çok kendilerinin etkilendiğini fakat mecbur oldukları için çalışmaya devam..

Sıcaklar En Çok Onları Etkiliyor

Son günlerde yurdu etkisi altına alan sıcaklar ağır işlerde çalışanları etkiliyor. Fırıncılar, pazarcılar, dökümcüler ve benzer işlerde çalışan vatandaşlar sıcaklıklardan en çok kendilerinin etkilendiğini fakat mecbur oldukları için çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Yaklaşık 350 derecelik bir ısıda ekmek ve ramazan pidesi yaptıklarını belirten fırıncı İrfan Özoğul, "Ramazan ayının da gelmesiyle sıkıntılarımız daha da arttı. Zor bir iş yapıyoruz ama çalışmak zorundayız. O yüzden elimizden bir şey gelmiyor" diye konuştu.

Tatile gitmeyi istediklerini fakat mevcut şartların kendileri için zor olduğunu belirten İrfan Özoğul, şunları söyledi: "Bu sıcakta çalışmayı kimse istemez ama mecburuz. Elimizden gelen bir şey yok."

Ramazanda insanların daha agresif olduğunu belirten Özoğul, vatandaşlardan daha sakin olmalarını rica ederken "Ekmekleri israf etmesinler" diye konuştu.

Dökümcülük ise sıcaklardan en çok etkilenen iş kolu olarak görülüyor. Yaklaşık 1500 derecede gümüş, bakır, demir gibi madenleri eriten dökümcüler Ramazan ayında isteseler de oruç tutamadıklarını, bunun sağlıklarını bir hayli zorlayacağını belirtti.

Günde kişi başına yaklaşık 5 litre su içtiklerini belirten döküm atölyesi sahibi İsmail Yavuz, "İşimizin çok zor ve ağır olduğu bir gerçek. Sıcaklarda işimiz daha zor oluyor. Çalıştığımız yerin sıcaklığı çok yüksek. Üstüne bir de hava sıcaklığı eklenince durum dayanılmaz oluyor. Şimdi Ramazan ayına girdik. İşçilerin durumu daha da zorlaşıyor. Biz tutmaya çalışıyoruz ama işçi arkadaşlar oruç tutamıyor. Tutmaları sağlıklarını etkileyebilir" diye konuştu.

Yaşanan sıcaklıklarda işi bir nebze olsun kolay olanlar ise Buzcular. Geçimlerini balıkçılara, manavlara ve vatandaşlara buz satarak sağlayan, hem sıcaklardan etkilenmeyip hem de işlerini yapmaya çalışan buzcuların gene de sıcaklardan şikayet ettiği görüldü.

Büyük buz kütlelerini elleriyle depolara atan bir buzcu, "Bu görüntü insanları aldatabilir. Ama öyle bir durum söz konusu değil. Sıcaklardan biz de etkileniyoruz. Vücudumuz buzun soğukluğundan çok havadaki sıcaklığı hissediyor. Yaptığımız iş soğuk olmasına rağmen biz sıcak kalıyoruz" diye konuştu.

Kendileri gibi ağır iş kollarında çalışan insanların Ramazan ayında daha çok zorlandığını belirten buzcu vatandaşlar, "Zor iş kollarında çalışıyor olsak bile Allah orucun sabrını veriyor. Tüm İslam aleminin Ramazan ayı mübarek olsun" dedi.

İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL