Dünya Hali

Sıcak Yemek Kanser Yapabilir

Aşırı sıcak gıda tüketen toplumlarda mide kanseri riskinin diğer toplumlara göre 3.3 kat yüksek olduğu bildirildi. Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin “Kaynar yiyecek ve..

Sıcak Yemek Kanser Yapabilir

Aşırı sıcak gıda tüketen toplumlarda mide kanseri riskinin diğer toplumlara göre 3.3 kat yüksek olduğu bildirildi. Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin “Kaynar yiyecek ve içecekler başta ağız mukozamız olmak üzere sindirim sistemimize ciddi zarar verir” dedi.
Zengin şöyle devam etti:  “İnsanlarda özellikle yutak ve yemek borusu aşırı sıcağa maruz kalmaktan ciddi zarar görebilir. Burada oluşan yanıklar gıda alımını bozan darlıklara ve daha ileride de bu organlarda kansere zemin hazırlayabilir. Aşırı sıcak yiyecek ve içecek tüketimi ile mide kanseri arasında da ilişki vardır. Araştırmalar, aşırı sıcak gıda tüketen toplumlarda mide kanseri riskinin diğer toplumlara göre 3.3 kat yükseldiğini ortaya koymakta. Aşırı sıcak gıda tüketimi hem damak zevkine hem de sağlığa zarar verebilir..”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL