Seyahatname’deki cami bulundu

Dünya Hali
Mersin’deki Silifke Kalesi’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de bahsettiği caminin kalıntılarına ulaşıldı. Kazı Başkanı Selçuk Üniversitesi Sana...
EMOJİLE

Mersin’deki Silifke Kalesi’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de bahsettiği caminin kalıntılarına ulaşıldı.

Kazı Başkanı Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Boran, varlığı tartışılan Osmanlı dönemine ait 500 yıllık Bayezid Camii’nin kalıntılarını kalenin tam orta bölümünde yapılan kazılarda bulduklarını bildirdi. Boran, “Komutan konutu olarak adlandırdığımız bölümün yakınında, Türkler için son derece önemli olan ve o bölgenin Türk-İslam hâkimiyetine geçtiğinin bir göstergesi olan Bayezid Camisi’ne ait kalıntılara ulaştık. Caminin kalenin tam ortasında bulunması bölgedeki Türk-İslam hâkimiyetinin etkinliğini ve gücünü gösteriyor. Cami yapı itibarıyla dikdörtgen planlı ve ortasında mihrap nişi bulunuyor. Ayrıca camide Türk İslam sanatını temsil eden Rumi ve geometrik geçmeli taş kapı süslemesi de tespit ettik” diye konuştu.  

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme