Şehzadeden Başbakan’a teşekkür

Dünya Hali
Osmanlının kudretli padişahı II. Abdülhamid’in hayatını konu alan “Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” isimli tiyatro oyununun galası için Sultanbeyli’ye gelen Osmanlı...
EMOJİLE

Osmanlının kudretli padişahı II. Abdülhamid’in hayatını konu alan “Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” isimli tiyatro oyununun galası için Sultanbeyli’ye gelen Osmanlı hanedanının torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına karşılık “Başbakanımızın bize destek olmasından dolayı çok mutluyuz” dedi.

Sultan Abdülhamid Han’ın dördüncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, “Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” adlı oyunun galası için geldiği Sultanbeyli’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin konuştu.

Adını tarihe altın harflerle yazdıran II. Abdülhamid’in hayatı tiyatroya uyarlandı. Mustafa Akif Ekşi’nin yazıp Sami Gülbaba’nın yönetmenliğini üstlendiği “Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” adlı oyunun galası 28 Kasım günü Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in ev sahipliğini yaptığı görkemli gala etkinliğine, önemli isimler katıldı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Osmanlı hanedanından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve ailesi, MHP Milletvekili Ahmet Çakar, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, şair ve yazar Bahattin Karakoç ile protokol üyeleri ve vatandaşlar bu anlamlı eseri izlemek için salonda yerini aldı.

“Aile olarak diziden rahatsız olduk”

Başbakan’ın geçtiğimiz hafta “Muhteşem Yüzyıl” dizisine yaptığı eleştiriler ve diziyi kınamasının ardından Osmanlı hanedan torunlarından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Başbakan’a teşekkür etti ve “Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın bu konuda bize destek olmasından dolayı çok mutluyuz. Hakikaten dizilerde tarih, yanlış anlatılıyor ve bizi üzüyor.” şeklinde konuştu. Diziden aile olarak rahatsız olduklarını dile getiren Osmanoğlu, “Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk’ü koruma kanunu varsa, aynı şekilde Osmanlı hanedanını, ecdadımızı da koruma kanunun çıkarılmasını istiyoruz. Bizim için çok değerli. Herkes tarihi anlatmakla ilgili birşeyler yapmaya çalışıyor. Ama keşke düzgün anlatılabilse.” dedi. “Bizim isteğimiz tarihî gerçekler yeni nesillere düzgün bir şekilde aktarılsın.” diyen Osmanoğlu, “Eskitilmiş Kılıç” tiyatro oyununu sinemaya uyarlama çalışmalarının olduğunu ekledi.
Oyuna dair…

“Eskitilmiş Kılıç: Sultan II. Abdülhamid Han” adlı oyun, 93 Harbi ile başlayıp Sultan’ın vefatı ile sonlanıyor. Abdülhamid Han döneminde cereyan eden birçok konunun ele alındığı oyunda, Abdülhamid Han’ın Jön Türklerle olan diyalogu, Filistin ve toprak meselesi, Selanik sürgünü gibi hayatının detayları aktarılırken, siyasetin kişiliğe nasıl yansıdığı değil, kişiliğinin siyasete nasıl yansıdığı ön plana çıkarılıyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme