Şaşkına Çeviren Karınca Yuvaları Termitler

Dünya Hali
Bir iki santim boyundaki termitler, yüksekliği 4-5 metreye varan minyatür şehirler inşa ediyor. Uganda’nın başkenti Kampala’nın birçok yerinde bu yuvaları görmek mümkün. Termitler, karınca...
EMOJİLE

Bir iki santim boyundaki termitler, yüksekliği 4-5 metreye varan minyatür şehirler inşa ediyor.

Uganda’nın başkenti Kampala’nın birçok yerinde bu yuvaları görmek mümkün. Termitler, karıncalara benzer canlılar olsa da onlardan çok farklı özelliklere ve yeteneklere sahip.

İlk bakışta doğadan bir kaya gibi görünen yuvalar, adeta gizli şehirler şeklinde inşa edilmiş. Sürekli değişen iklim şartlarına da uyum sağlıyor.

Bu minyatür şehirlerin havalandırma sistemleri, özenle düzenlenmiş bölümleri, hatta içinde tarım alanları bulunuyor.

Afrika bölgelerindeki zorlu yaşama uygun olarak yapılan yuvalar, aniden bastıran yağmurlar ve bunların ardından gelen seller ile çok yüksek derecelere çıkan hava sıcaklıkları gibi pek çok olumsuzluğa karşı korunaklı.

Nüfusu kimi zaman bir milyonu aşan termit yuvalarında genel düzen kusursuz. Termitler, havalandırma sistemiyle yaptıkları yuvalarda özel odalar inşa ediyor.

Şehirdeki bireylerin bütün ihtiyaçlarını kendi içlerinde karşılayabilecek, dışarıdan alışverişe ihtiyaç duymayacak bir düzen var. Yuvaların içinde çocuk odaları, kuluçka odası, kraliçe odası, tarım alanları bulunuyor.

Bu yuvaları yıkmak ise neredeyse imkânsız. Kimi bölgelerde kaldırılması gereken yuvaları dışarıdan balyozla bile yıkmak mümkün değil. Yuvalara özel yöntemlerle yer altından girilip, içeriden balyozla yıkılıyor.

Kampala’da yaşayan Türk işadamı Mustafa İnce, yuvaya çarpan bir aracın önünün hasar gördüğünü ama termitlerin şehrine bir şey olmadığını söylüyor.

ZAMAN

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme