‘Sansasyonel eylem yapacağız’

Dünya Hali
"Ergenekon" davasında dinlenilen "gizli tanık Boyabat", tutuklu sanıklardan Muzaffer Tekin ‘in talimatı üzerine Gaziosmanpaşa bölgesinde Kürt ve Türk gençleri arasında çatışm...
EMOJİLE

"Ergenekon" davasında dinlenilen "gizli tanık Boyabat", tutuklu sanıklardan Muzaffer Tekin ‘in talimatı üzerine Gaziosmanpaşa bölgesinde Kürt ve Türk gençleri arasında çatışma ortamı oluşturduklarını öne sürerek, "Hrant Dink ‘in öldürülmesini isteyen Tekin’in işin karşılığında üzerinde miktarı yazılmayan çek verdiğini" iddia etti.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada dinlenilen "gizli tanık Boyabat" aralarında suç ortaklığı olan Taner Büber ile gayri meşru ortamlarda tanıştığını ve aynı cezaevinde kaldığını söyledi.
 
Taner Büber’in cezaevinden avukatı aracılığıyla kendilerine not gönderdiğini ifade eden gizli tanık, Büber’in Gaziosmanpaşa’da Kürt-Türk çatışması çıkarmalarını istediğini iddia etti.
 
Gizli tanık, bunun ardından hazırlık yaptıklarını, terör örgütü PKK’ya destek veren esnafa ateş etmeye ve PKK sempatizanı gençlere saldırmaya başladıklarını belirterek, 2005 yılında yaşanan bir çatışmanın ardından vurulanlar olduğunu ve hapse girdiklerini anlattı.

 "Erol Evcil ‘in vurulmasını istedi"

 Gizli tanık, Büber’in cezaevinden avukatı aracılığıyla gönderdiği başka bir notta da "Erol Evcil’in vurulması talimatını verdiğini öne sürerek, "Evcil’i 1,5 ay Bursa ve Adana’da takip ettik. Evcil’i bir kaç yerde kıstırmaya çalıştık ancak çok sıkı korunuyordu. Evcil’in JİTEM elemanları tarafından korunduğunu öğrenerek durumu Büber’e ilettik. Büber de ‘Ağabey bu işi halledecek, siz geri çekilin’ dedi. Ağabeyi olarak bahsettiği kişi ise Sami Hoştan’dı" diye konuştu.
 
Büber’in aracılığıyla davanın sanıklarından Sami Hoştan ve Muzaffer Tekin ile de tanıştığını ifade eden gizli tanık, Büber cezaevinden çıktıktan sonra Muzaffer Tekin ve Sami Hoştan’ın Silivri’deki çiftliğe geldiğini söyledi.

 Gizli tanık, Tekin’in çiftlikte 4-5 gün kadar kaldığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Burası 12-13 tane villanın bulunduğu bir çiftlik. Tekin bize ideolojik şeyler anlattı. Ben doğma büyüme Gaziosmanpaşalı’yım. Gaziosmanpaşa’da çatışma çıkarmamızı, PKK sempatizanlarının yollara çıktığını, öldürmemiz gerektiğini söyledi. Benim bakış açım da onunla aynıydı. Kürtlerle iyi geçinemiyordum. Tekin’den bir silah almadık. Bizim silaha ihtiyacımız yok. Silahı sokakta da buluyorduk. Silahı kendimiz temin ettik. Tekin, bizden çatışma ortamı için hazırlık yapmamızı istedi. Hazırlığını yapıyorduk. Gaziosmanpaşa’da dükkanlara ateş ediyorduk. İnsanlar yaralandı."

 Dink’in öldürülmesi

 Gizli tanık, "Tekin ile Büber’in arası neden bozuldu" şeklindeki soruya ise, "Büber, bana ‘sansasyonel eylem yapacağız, sen kafayı hiç takma’ dedi. Tekin, Büber’e 2005 yılının ortalarında, Hrant Dink’i öldürmesini söyledi, Dink’in yazdığı yazılarından dolayı. Büber bu işi bize yaptıracaktı. Plan aşamasına gidilmedi. Büber bu işin kendisine uzayacağını anladı, ‘büyük cezalar alırım’ diye vazgeçti. Bunu Tekin’e de söyledi. Tartıştılar, Tekin, çiftlikten ayrıldı. Tekin, Büber’e verdiği çekleri geri istedi. Çeklerin üzerinde rakam yoktu. Çekler Dink’in öldürülmesi için verildi. İşi hallettikten sonra istediğimiz rakamı yazabileceğimiz, söylendi. Büber, ‘sizin için işler yaptık’ diyerek çekleri geri vermedi. Sami (Sami Hoştan) ağabeyin araya girmesi üzerine Büber, çekleri Tekin’e geri verdi" şeklinde yanıt verdi.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme