Sakarya Şeker Fabrikasında Yolsuzluk!

Dünya Hali
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesine göre fabrika yöneticileri çiftçinin parasını sevgilileriyle lüks otellerde yedi ve milyonlarca lira yolsuzluğa imza attı Kayseri Şeker Fabrikası...
EMOJİLE

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesine göre fabrika yöneticileri çiftçinin parasını sevgilileriyle lüks otellerde yedi ve milyonlarca lira yolsuzluğa imza attı

Kayseri Şeker Fabrikası yöneticilerinin çiftçilere ait fabrikanın parasıyla yaşadıkları lüks hayatın bir benzeri de Adapazarı Şeker Fabrikası’nda ortaya çıktı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre 65 bin çiftçinin ortak olduğu fabrikanın yöneticileri milyonlarca lira yolsuzluğa karıştı ve şirketin parası ile lüks içinde bir hayat sürdü.

Buna göre şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, S.S adındaki isim başta olmak üzere birçok farklı kadınla Türkiye’nin en pahalı otellerinde defalarca aynı odada kaldı ve tek gecesi 2.700 TL’yi bulan faturaları şirkete ödetti.

Şirket yöneticileri neredeyse yılın yarısını beş yıldızlı otellerde sefa içinde geçirdi. Öte yandan aynı iddianamede yöneticilerin zimmetine milyonlarca lira para geçirmesi, şirkete şahsi kullanımlar için lüks harcamlar yaptırması da yer aldı.

Şirketin içinin boşatıldığı iddia edilirken, 5 yılda 150 milyon lira borca giren fabrikanın arazilerine ipotek getirildi.

2005’TE ÖZELLEŞTİRİLDİ

1953’te kurulan Adapazarı Şeker Fabrikası, 1999 depreminde ağır yara aldı. 2005 yılında ise 65 bin çiftçinin üye olduğu Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından 45 milyon 750 bin dolar kredi ile devletten satın alındı.

Bunun için de kooperatif, arazilerini ipotek ederek bankadan kredi kullandı. Ancak geçen zaman içinde yeni yatırımlar ile birlikte şirket giderek borç batağına saplandı.

150 milyon lirayı geçen borç için üzerinde hizmet binaları, lokal, lokanta ve muhtelif binaların bulunduğu arazinin tapusu bankaya verildi. Şirketin halen 150 milyon TL borcu bulunuyor.

EL ALTINDAN ŞEKER SATTILAR

2010’da tamamlanan iddianameye göre Kayseri Şeker fabrikası’na yapılan operasyonda gözaltına alınan ve mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile bırakılan Ali Kiraz’a kayıt altına alınmayan şeker satıldı.

Üretilen şeker üretilmemiş gibi gösterilerek 149 bin TL para Adapazarı Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri arasında paylaştırıldı. Savcı sanıkların 1 yıldan 7 yıla kadar hapsini istedi.

İlkokul mezunu yöneticiler

Adapazarı Şeker’i Ahmet Aya (Başkan), Sabahattin Karasakal (Başkanvekili), Cevdet Sağlık, Şevket Kökçü, Ferda Özten’den oluşan ekip yönetiyor. Hiçbiri üniversite mezunu olmayan bu yöneticiler, fabrikayı profesyonel yöneticilerle de paylaşmadı.

ÖRGÜT KURMAKTAN YARGILANIYOR

Fabrikanın şu anki başkanvekili Sabahattin Karasakal 2008’de Adapazarı’nda yapılan bir suç örğütü operasyonunda Adapazarı Şeker’in arsa satışı ihalesine fesat karıştırmak ve çıkar amaçlı silahlı suç örgütüne üye olmak suçlaması ile özel yetkili istanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

MİLYONLARCA TL’LİK YOLSUZLUK

Hazırlanan iddianamede öne çıkan bir başka konu ihalelerde yapılan usulsüzlüklerle ilgili. Buna göre, 2006’da 541 bin liralık kireç taşı ihalesi yapıldı ve piyasa fiyatının 4 katına alım yapıldı.

Savcılıkça tespit edilen fiyatlara göre 2006’da devlete ait olan Türkiye Şeker Fabrikaları kireç taşının tonunu 8.25 TL’den, Eskişehir Şeker ise 5 TL’den alıyor. Adapazarı Şeker ise aynı ürünün tonunu 18 TL’den alıyor.

Lüks otellerde saltanat

İddianameye göre Başkan Ahmet Aya, S.S. isimli şahıs başta olmak üzere birçok farklı isimle Türkiye’nin en pahalı otellerinde defalarca aynı odada kalmış ve tüm masrafları şirkete ödetmiş.

İddianameye özel seyahatlerin çoğunda evrak düzenlenmemiş, bazen de kendi tarafından kendine görev kâğıdı düzenlemiş. Aya’nın kaldığı otellerdeki tek gecelik masrafı 2 bin lirayı aşıyor.

Yine iddianamede şirket yöneticilerinin İstanbul’a eğlenmeye geldiği ve harcanan tüm paranın şirket muhasebesine, "Müzik- eğlence ve içki" gideri olarak fatura edildiği belirtiliyor. Aya’nın en fazla kaldığı oteller ise İstanbul, İzmir, Muğla ve Abant’ta yer alıyor.

Kayseri davası sürüyor

Kayseri Şeker Fabrikası’nda başlatılan operasyonda aralarında başkan Vedat Ali Özışık’ın da yer aldığı 11 kişinin tutuklu yargılanması devam ediyor.

Şeker Kurumu da hatalı

Adapazarı Şeker’e en ağır ceza Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Şeker Kurumu tarafından kesildi. Kaçak pancar ekmek sebebiyle fabrikaya kesilen ceza miktarı 5 yıllık sürede 60 milyon TL’yi buldu.

Ayrıca Şeker Kurumu, fabrikanın çevre illerden pancar almasına izin vermemesi de sıkıntıyı artıran bir neden olarak ortaya çıktı. Bu konuda Şeker Kurumu’nun çözüm üretmeyen politikaları nedeniyle hatalı olduğu da iddia ediliyor.

İddianamede Kayseri izleri

İddianamede adı geçen sanıklardan Ayhan Teke geçen aylarda operasyon yapılan Kayseri Şeker’in CEO’su. Adapazarı fabrikasının eski genel müdürü olan Teke, iki tarafta da yargılanıyor.

sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme