Sahte Hocalara Sınav

Dünya Hali
Bayram öncelerinde özellikle mezarlıklarda ortaya çıkan ‘sahte hoca’ların önüne geçmek için Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü sınav gerçekleştirdi. Kabir ziyaretlerinde Kur...
EMOJİLE

Bayram öncelerinde özellikle mezarlıklarda ortaya çıkan ‘sahte hoca’ların önüne geçmek için Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü sınav gerçekleştirdi.

Kabir ziyaretlerinde Kur’ân-ı Kerim okumak isteyen kişiler, dün sabah saatlerinden itibaren asri mezarlıkta kurulan masada 2 din görevlisinin önünde sıraya girdi. İmam Musa Teke ve Cumali Karabulut, Kur’an-ı Kerim’i doğru bir şekilde okuyanlara izin yaka kartı verdi. Okuyamayanlar ise özel güvenlik elemanları tarafından mezarlıklar dışına çıkartıldı.

Hatalı okuyan kişilerle imamlar arasında ilginç diyalogların yaşandığı sınava 60 kişi başvurdu. Mezarlıklar Müdürü Kamil Yiğenoğlu, her bayramda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Vatandaşların dini duygularını suistimal etmek isteyen veya kapkaç, gasp gibi muhtemel olumsuzluklara karşı bir dizi güvenlik önlemi aldıklarını hatırlatan Yiğenoğlu, bu kapsamda her yıl olduğu gibi bu yıl da Kur’an okumak isteyenler arasında küçük bir sınav düzenlediklerini hatırlattı. Bu çalışmayla Kur’an tilavetine uygun bir şekilde okuyanların seçildiğini anlatan Yiğenoğlu, "Din görevlilerimizce kısa bir sınavdan geçirilen hocalardan başarılı görülenlere yakalarına takmak üzere etiket veriyoruz. Halkımız mezarlık ziyaretlerinde Kur’an okutmak için bu kişileri tercih etsin. Yaptığımız sıkı denetimler ile sahte hocalara müsaade etmiyoruz." dedi.

Bu arada arefe günü Adana’daki mezarlıklar doldu. Sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar yakınlarının mezarlarını ziyaret edip, Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz temizlenip üzerlerindeki çiçekler sulanan mezarlıkta incelemelerde bulundu. Binlerce insanın uğradığı mezarlıklara gereken duyarlılığı göstermeye çalıştıklarına işaret eden Aldırmaz, "Bir yakınının kabrinin başına gelen insanımız daha huzurlu bir ortam bulmalı. Eksik olan her şeyi tamamlamaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu. Öte yandan şehit aileleri şehitliği ziyaret etti. Anne, baba ve çocuklar şehitlerin ruhuna Fatiha okudu. Duygusal anların yaşandığı programda aileler kabirlere çiçek bıraktı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme