Sağ Kurtulan Konnai Yeniden Van’a Geldi

Dünya Hali
Van Aktif Sanayici İşadamları Derneği (VASİAD), Miyuki Konnai adına onur yemeği verdi. Yemekte gazetecilerin sorularını cevaplayan Konnai, "Yeniden evimdeyim." dedi. Van’daki 7.2 büyük...
EMOJİLE

Van Aktif Sanayici İşadamları Derneği (VASİAD), Miyuki Konnai adına onur yemeği verdi. Yemekte gazetecilerin sorularını cevaplayan Konnai, "Yeniden evimdeyim." dedi.

Van’daki 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından, Japon AAR yardım kuruluşunun organizasyonuyla gönüllü olarak Van’a gelen Miyuki Konnai, 9 Kasım günü yaşanan 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli’nin enkazı altında kaldı.

Yapılan çalışmalar sonucu Konnai sağ kurutulurken, birlikte geldiği Dr. Atsushi Miyazaki ise hayatını kaybetti. Enkazdan kurtulduktan sonra tedavisi yapılan ve Japonya’ya giden Miyuki, depremzedelere yardım çalışmalarına kaldığı yerden devam etmek için yeniden deperem bölgesi Van’a geldi.

VASİAD, Miyuki Konnai onuruna bir yemek verdi. VASİAD yönetim kurulu üyeleriyle yemekte bir araya gelen Konnai, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bağlı bulundukları yardım kuruluşunun bir aydan bu yana Van’daki çalışmaları yürüttüğünü belirten Konnai, depremzedelere çeşitli yardımlarda bulunduklarını ifade etti. Depremden zarar gören köylerdeki vatandaşlara, başta gıda olmak üzere farklı yardımlarda bulunduklarını aktaran Konnai, "Aynı zamanda depremde zarar gören tandır evlerinin yerine yenilerini yapıyoruz. Okullardaki öğrencilere çanta, mont ve ayakkabı temin ediyoruz. Van halkına teşekkür ediyoruz. Gittiğimiz her yerde beni ve kaybettiğim arkadaşım Miyazaki’yi hatırlıyorlar." dedi.

"EVİMDEYİM ŞİMDİ"

Yaptıkları projeler için Japon halkı ve Japon Platformu adlı fon kuruluşundan destek aldıklarını ifade eden Konnai, bir gazetecinin ‘depremden yaralı olarak kurtulduktan sonra tekrar Van’a gelirken ne hissettiniz’ sorusuna Türkçe, "Evimdeyim şimdi." cevabını verdi.

Konnai, daha sonra Bayram Oteli enkazında hayatını kaybeden Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir için de gazetecilere başsağlığı diledi.

VASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçeksay ise Konnai’nin tekrar Van’a gelmesinin kendileri için sürpriz olduğunu söyledi. Çiçeksay, gelişinden memnuniyet duydukları Konnai ile ekibinin yardımlarına kaldıkları yerden devam edeceklerini, köylerde tandır evi yapacaklarını kaydetti.

cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme