Dünya Hali

Safra Kesesinden 8 Bin 422 Taş Çıktı

Bursa’dan taziye ziyareti için Malatya’ya gelen Mustafa Çelik (48), 5 gün önce Malatya Özel Müjde Hastanesi’ne karın ağrısı ve şişkinlik şikayeti ile başvurdu. Bunun üzerine Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor..

Safra Kesesinden 8 Bin 422 Taş Çıktı

Bursa’dan taziye ziyareti için Malatya’ya gelen Mustafa Çelik (48), 5 gün önce Malatya Özel Müjde Hastanesi’ne karın ağrısı ve şişkinlik şikayeti ile başvurdu.

Bunun üzerine Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Şehidoğlu tarafından muayene edilen Çelik yapılan ultrason işleminin ardından ameliyata alındı. Ameliyatta emekli kepçe operatörünün safra kesesinden bu alanda rekor sayılabilecek sayıda, 8 bin 422 adet taş çıkarıldı.

Safra kesesi tamamen alınan hastanın yarın taburcu edileceğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Şehidoğlu, "Safra kesesi taşını ultrasonda teyit ettik ve ameliyata aldık. Ameliyattan önce safra kesesi, ‘taşla dolu kese’ şeklinde rapor edilmişti. Biz ameliyat sırasında taşları çıkarmaya başladığımızda çok sayıda taş olduğunu tespit ettik. Ameliyattan sonra hastanemiz personelinden 4 kişi taşları 1,5 saatte saydı. Sayım sonunda 8 bin 422 adet taş olduğunu gördük". dedi.

Böyle çok sayıda taş çıkarılan safra kesesi ameliyatı ile ilk kez karşılaştığını anlatan Şehidoğlu, "Bu taşlar 2-3 milimetre ile 5-6 milimetre çapında değişen boyutta ve renkte taşlar. 4 bin safra kesesi ameliyatı yaptım ancak bu kadar çok sayıda taşı ilk defa gördüm. Daha önce de yine buna benzer bir ameliyat yapmıştık ama o zaman 2 bin 890 taş çıkmıştı." diye konuştu.

Mustafa Çelik’in aynı zamanda şeker hastası olduğunu dile getiren Şehidoğlu, hastayı kapalı, yani kansız ve bıçaksız ameliyat yaptıklarını, şeker hastaları için en ideal ameliyatın bu olduğunu ifade etti.

Hastanın kardeşi Yusuf Çelik ise, olayın kendilerini de şok ettiğini belirtti. Abisinin bir cenaze merasimi için Malatya’ya geldiğini ve rahatsızlandığını aktaran Çelik, ameliyat sonrası 8 bin 422 parça taş çıkartılmasının kendilerini şaşırttığını kaydederek, "Herhalde bu alanda rekor bizde." şeklinde konuştu.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL