Rusya’da İlginç Putin İnancı

Dünya Hali
Tarikatın kurucusu Mother Fotinya, Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul’un reenkarnasyonla Putin’in kimliğinde yeniden dünyaya geldiğine inanıyor. Rus Sobesednik gazetesine demeç vere...
EMOJİLE

Tarikatın kurucusu Mother Fotinya, Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul’un reenkarnasyonla Putin’in kimliğinde yeniden dünyaya geldiğine inanıyor.

Rus Sobesednik gazetesine demeç veren Fotinya’ya göre, Putin’in ve St. Paul’un kişilikleri birbirine çok benziyor. Fotinya, "St. Paul, İncil’den vaaz vermeye başlamadan önce bir savaş lordu idi. Putin’in de KGB yıllarında herhangi bir kutsallığı yoktu. Ancak devlet başkanı olmasının ardından kutsal ruh ona geldi. Önünde dua edilen Putin ikonası bir gün mucizevi bir şekilde ortaya çıktı" iddiasında bulundu.

Hristiyanlık’tan sapma bir tarikat olan yeni inanışa sahip olanlar, kutsal olarak gördükleri Stalin ve Korkunç İvan ikonaları önünde de dua ediyor. Fotinya’nın 2007’de kurduğu tarikatın mensupları, dini liderlerinin şifa dağıttığını düşünüyor. Gazeteye göre yerel güvenlik görevlileri Fotinya’nın çalışmalarını biliyor, ancak yasal olmayan bir durum bulamadıkları için müdahale etmiyor. Fotinya sadece sahtekarlık suçundan bir yıl hapis cezası almış.

Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, sapkın tarikatla ilgili herhangi bir bilgileri olmadığını söyledi. Sovyetler Birliği döneminde dini inançların sıkı kontrol altında tutulmasının, sonraki dönemde birçok sapkın tarikatın da ortaya çıkmasına sebep olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Rusya’nın güney bölgesi Abakan’da, binden fazla üyesi olan başka bir sapkın tarikat daha faaliyetlerini sürdürüyor. Bu tarikatın üyeleri, dini liderleri trafik polisi Sergey Torop’un yeniden dünyaya gelen Hz. İsa olduğuna inanıyor.

star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme