Rumlara, KKTC’den tarihi teklif

Dünya Hali
AB Dönem Başkanı Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Lideri Dimitris Hristofyas’ın ülkenin iflasını açıklamasının ardından, adanın öte yakasından ilginç bir teklif geldi. KKTC Dışişleri Bakanı Hüs...
EMOJİLE

AB Dönem Başkanı Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Lideri Dimitris Hristofyas’ın ülkenin iflasını açıklamasının ardından, adanın öte yakasından ilginç bir teklif geldi.

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, ‘Geçmişte elektrik vererek destek olmuştuk. Şimdi de destek olmayı düşünürüz’ dedi, şartları sıraladı… GKRY’deki krizin Yunanistan’ın yaşadığı mali sıkıntılarla da doğrudan bağlantılı olduğunu anlatan Özgürgün şunları söyledi:

Yunanistan’ın ekonomik krizde olması ve birçok Kıbrıs Rumu’nun ve ayrıca devletin parasının da Yunanistan bankalarında bulunması, Güney’i içinden çıkılamayacak bir duruma soktu. Kredi konularında Rusya ile temas ettiler ama olmadı. 5 milyar euroluk kredi için AB ile de temaslar oldu. Ama AB’nin de ağır koşullarda kredi sağlayacak olması, Kilisenin ve aşırı tarafların de buna karşı çıkması sistemi kilitledi. Dolayısıyla çok ciddi ve büyük bir kriz baş gösterdi. Hatta Hristofyas bunu Türkiye’nin müdahale ettiği süreçten sonra oluşan koşullardan bile daha büyük bir kriz olarak nitelendirdi.

Güney’i de bu noktaya getiren ne yazık ki fanatizm oldu. Hiçbir zaman ekonomik açıdan düşünmediler. Adada iki taraf arasındaki bir anlaşmanın ekonomik olarak faydaları olacağını, doğal kaynakların, suyun, doğalgazın ve elektriğin adaya büyük katkı sağlayacağını göz ardı ettiler. ‘Kıbrıslı Türkler azınlıktır, Türkiye de işgalcidir’ demeleri ve getirileri görmezden gelmeleri krizi getiren en büyük sebepler. Türkiye ile biz yıllardır sorun için çözüm peşinde koşarken, hep ‘Ben iyi durumdayım’ dediler ve bizim taviz vermemiz gerektiği iddiasını öne sürdüler. Güney’de yaşanan kriz Kuzey’de hissedilmeyecek, iki taraf arasında ciddi bir ekonomik alışveriş yok’.

KKTC Dışişleri Bakanı, ‘Güney Kıbrıs’a elektrik sağlamada olduğu gibi, mali olarak destek sağlamayı düşünür müsünüz?’ sorusu üzerine şu yanıtı verdi: ‘Tabii ki düşünebiliriz. Elektrik konusunda zaten iyi niyetimizle bunu gösterdik. Karşılığını alarak da olsa elektriği verdik. Dolayısıyla destek olmayı sürdürebiliriz. Ancak, karşınızda ‘Türkler azınlıktır’, ‘Sözde hükümet’ ya da ‘Türkiye işgalcidir’ iddialarını dillendirmeye devam eden bir taraf varsa ve bunu yapmaya devam ederse, nasıl yardımcı olursunuz. Öncelikle burada bir otorite ve demokrasi, ekonomi olduğunu algılaması ve bizimle işbirliğine hazır olduğunu söylemesi lazım.’

Rum Kesimi’nin lideri Dimitris Hristofyas, kemer sıkma politikalarını anlatırken gözyaşları döktü. Hristofyas, Tüm Kıbrıs İşçi Federasyonu’nunda (PEO) yaptığı konuşmada, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan Troyka ile mali yardım memorandumunu imzalama gerekçelerini anlattı. Rum lider, ‘Bu mücadelede beni her zaman yanınızda ve mücadele arkadaşınız olarak bulacaksınız’ derken ağladı. Acı bir memorandum ile bankaların iflası ekonominin çökmesi arasında bir tercih yaptıklarını’ belirtti.

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme