Rum Kesimi’nin Enerjisi Tükeniyor!

Dünya Hali
Kıbrıs Rum Kesimindeki Vasiliko Elektrik Santrali yakınında bulunan Rum Milli Muhafız Ordusu’na (RMMO) ait deniz üssünde muhafaza edilen patlayıcıların infilak etmesi ve santralin büyük oranda z...
EMOJİLE

Kıbrıs Rum Kesimindeki Vasiliko Elektrik Santrali yakınında bulunan Rum Milli Muhafız Ordusu’na (RMMO) ait deniz üssünde muhafaza edilen patlayıcıların infilak etmesi ve santralin büyük oranda zarar görmesinin ardından, santralin depolarında bulunan ve diğer jeneratörler için kullanılan mazotun 20 Ağustos tarihinde biteceği bildirildi.

Rum Kesiminde yayınlanan Haravgi ve diğer gazeteler, Vasiliko santralinin depolarında bulunan ve Güney Kıbrıs’ın elektik ihtiyacının karşılanabilmesi için Moni ile Dikelya’daki diğer santrallere kara yoluyla taşınarak kullanılan yakıtın (dizel), 20 Ağustos tarihinde biteceğinin öngörüldüğünü, yeni yakıt alınabilmesi için ise Vasiliko’da gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına çalışıldığını yazdılar.
Gazete, Rum Elektrik Kurumu (AİK) ve Kriz Yönetim Komitesi’nin dün Rum milletvekillerine Vasiliko santralindeki durum hakkında bilgi verdiklerini ve 18 Ağustos tarihine kadar, en azından santralin bir bölümünde yangın söndürme sisteminin yeniden faaliyete sokulması için çaba sarf edildiğini ilettiklerini yazdı.

Habere göre, AİK Üretim Müdürü Andonis Patsalidis dün milletvekillerine yönelik açıklamasında; Vasiliko’daki depolarda bulunan yakıtın karayoluyla Moni’deki santrale götürülmekte olduğunu ve 20 Ağustos’ta yakıtın tükenmesinin beklendiğini belirterek, Vasiliko limanından santralin 6 numaralı deposuna yeniden yakıt satın alınabilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Patsalidis, Yunanistan’dan getirilen jeneratörler ve diğer birimlerin ihtiyaçlarının ancak 20 Ağustos tarihine kadar karşılanabileceğini, bu yüzden az hasar gören 6 numaralı deponun onarılarak, gerekli yangın sisteminin de bu tarihe kadar kurulmasına çalışıldığını vurguladı.

Gazete, dün milletvekillerinin ziyareti sırasında gündeme gelen ikinci önemli konunun ise, Vasiliko’daki 6 deponun dördünde bulunan ve mazot ile çalışan Vasiliko’daki 1, 2 ve 3 numaralı santrallerin devre dışı kalması sebebiyle tüketilemeyen "110 bin ton mazotun" taşınması konusu olduğunu yazdı.
Bu yakıtın, Vasiliko’daki yangın söndürme sisteminin devre dışı kalması sebebiyle tehlike arz ettiği ve bunun diğer santrallere taşınması için haftalar hatta ayların gerekebileceğini yazan gazete, konunun dikkatle ele alınmakta olduğunu vurguladı.

YENİ JENERATÖRLER DENENİYOR

Öte yandan, Politis gazetesi haberi; "Dizel İçin Koşuşturuyorlar – Mazot İçin Endişeliler" başlıkları altında verirken, Yunanistan’dan getirilen yeni jeneratörlerin yarından itibaren denenmeye başlanacağını yazdı.
Gazete, jeneratörlerin faaliyete konulması için yoğun çaba sarf edildiğini ve çabaların sonuç vermiş gözüktüğünü belirtti.

Haberde, ayrıca Amerikan "Energy" şirketinden alınan jeneratörlerin de gelmesinin "dört gözle" beklendiği ve Ağustos sonunda Güney’e getirilmesi beklenen jeneratörlerin Umman’dan gemiye yüklenme işleminin sürdüğü vurgulandı.

SAVUNMA KOMİTESİ’NİN RAPORU HAZIR

Diğer yandan, Fileleftheros gazetesi, Mari’deki patlamaya ilişkin toplantılar yaparak ifadelere başvuran Rum Meclisi Savunma Komitesi’nin raporunu dün Başsavcı Petros Kliridis ve tek kişilik komite olarak atanan Polis Poliviu’ya sunduğunu yazdı.

Haberde, Savunma Komitesi’nin raporunun 3 büyük dosyadan oluştuğu belirtilirken, Rum polisinin ise sürdürdüğü soruşturma çerçevesinde Yunanistan’a giderek, Güney’de hizmet vermiş bazı subay ve askerlerin ifadesini alacağı ifade edildi.

Habere göre Rum polisi, ifade almak amacıyla ikinci kez Yunanistan’a gidecek.