Romantik Yarasalardan Aşk Şarkısı

Dünya Hali
Texas A&M Üniversitesi ile Texas Üniversitesi’ndeki bilim adamları, yarasaların insan kulağı ile duyulamayacak, çok yüksek frekanstaki ”aşk şarkılarını” kaydederek çözümledi.&nbs...
EMOJİLE

Texas A&M Üniversitesi ile Texas Üniversitesi’ndeki bilim adamları, yarasaların insan kulağı ile duyulamayacak, çok yüksek frekanstaki ”aşk şarkılarını” kaydederek çözümledi.  Yaklaşık 3 yıllık çalışma boyunca bilim adamları, sayıları yüz binleri bulan yarasaları incelendi ve özel cihazlarla ses kaydı aldı.

Araştırmada, yarasaların sevgiliye söylenen şarkılarda sert vurgular yaparak rakip erkeklere de ”geri çekil” mesajı verdiği de keşfedildi. Şarkıların belirli bir formda ve belirli bir dizeye sahip olduğu görülen araştırmada, erkek yarasaların dişileri cezbetmek için bunu sıklıkla kullandığı ortaya konuldu.

Bilim adamları, farklı bölgelerde yaşayan yarasaların aynı aşk şarkılarını söylediğini de belirledi. Yarasalar, ”neşeli”, ”homurtulu” ve ”titrek” ses tonlarını karıştırarak dişilere kur yapıyor.

Aşk şarkıları dağarcığı geniş

Balinaların da iletişim kurmak ve kur yapmak için şarkı söylediği uzun zamandır biliniyordu. Ancak Copenhagen Üniversitesinde görevli bilim adamlarının yaptığı araştırmada Bowhead olarak da adlandırılan Grönland balinasının, diğer balina türlerinden farklı olarak ”çift sesli” aşk şarkıları söylediği tespit edildi.

Bowhead balinaları, saniyede 100-2000 salınıma sahip çok yüksek frekanslı seslerle, sevgililerine şarkı söylerken, ”çok sesli koro gibi”, aynı anda iki farklı ses çıkarıyor ve bunları karıştırarak dişi balinanın kalbini çalmaya çalışıyor.

Bilim adamları, sadece Bowheadlerde aşk şarkıları dağarcığının çok geniş olduğunu, ”bir yıl önce söyledikleri şarkıyı ikinci yıl tekrarlamadığını ve yeni yeni şarkılar ürettiğini’‘ belirledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme