Dünya Hali

Ramazanda Kazalar Yüzde 20 Artıyor

Kayseri Emniyet Müdürlüğünün hazırlattı el ilanında, son 20 yılda ramazan ayında gerçekleşen trafik kazalarında, yüzde 20 artış olduğu vurgulanarak, sürücü ve yayalar uyarılıyor. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme..

Ramazanda Kazalar Yüzde 20 Artıyor

Kayseri Emniyet Müdürlüğünün hazırlattı el ilanında, son 20 yılda ramazan ayında gerçekleşen trafik kazalarında, yüzde 20 artış olduğu vurgulanarak, sürücü ve yayalar uyarılıyor.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Emniyet Hekimliği tarafından hazırlanan el ilanında, ramazan ayında oruçlu sürücü ve yayalara faydalı olabilecek bilgiler yer alıyor.

Son 20 yılda meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde ramazanda gerçekleşen kazalarda yüzde 10 artış yaşandığı vurgulanan ilanda, şu uyarılarda bulunuluyor:

”Aşırı sıcak ortamda uzun süre aç kalmanın tansiyonu olumsuz etkileyebileceği, kan şekeri ve metabolizma hızının düşebileceği, denge problemleri doğurabileceği, mide problemlerinin artabileceği, sıcağa maruz kalmanın ilk saatlerinde hipertansiyonun gelişebileceği bilinmelidir. Bu etkenler dikkate alınarak sürücü ve yayalarımızın dikkatlerinde daralma, reflekslerinde yavaşlama, açık alanlara park edilmiş araçlarda sıcağın etkisiyle termeyle birlikte sıvı kaybının artacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca yayalar, bisiklet ve motosiklet sürücüleri denge sorunu yaşayabilir, gölge olduğu için kendilerine ayrılmadığı halde tehlikeli olan bölgeleri kullanabilirler. İftara yakın saatlerde insanlar daha aceleci, sinirli, karamsar ve dikkatsiz olabiliyor. Sahur sonrası trafiğe çıkacaklar uykuyla ilgili sorun yaşayabilir.”

İlanda, ”Diğer sürücü ve yayaların da sizin gibi oruçlu olduğunu, dikkatlerinin dağınık ve asabi olabileceklerini hatırlayıp, gereken özen ve nezaketi göstermeliyiz” ifadesine de yer verildi.

Polis ekipleri, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu cadde ve bulvarlarda el ilanlarını dağıtarak, sürücü ve yayaları uyarıyor.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL