Prof. Dr. Ortaylı’dan “Muhteşem” çıkış

Dünya Hali
Ortaylı, Fransız tarih kitaplarında İskender ve Sezar gibi dünyanın ‘en büyük mareşalinden biri’ olarak yer alan Sultan Süleyman’ı böyle göstermeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyo...
EMOJİLE

Ortaylı, Fransız tarih kitaplarında İskender ve Sezar gibi dünyanın ‘en büyük mareşalinden biri’ olarak yer alan Sultan Süleyman’ı böyle göstermeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyor:

“13 sefere gitmiş bir padişah bu. Mohaç’tan başka bir şey yok dizide, o da yarım yamalak. Yapılması gereken, uzmanlarıyla birlikte parayı verip senaryoya yön vermek ve doğru dürüst bir şey çıkarmak. Bu bütün dünyada böyle yapılır.

Zannediyor musunuz ki Fransa’da sansür yok. Böyle bir sansür var ama. Yoksa öyle bırak insanları kendi başına, bilgisizlik ve kazanç hırslarıyla ortaya çıksınlar, sonra biz de bağıralım çağıralım. Olmaz öyle bir şey! Burada güzel oyunculuk var. Hakikate uymasa da güzel dekor var. Kumaş iyi fakat başka şeylerin realiteyle ilgisi yok.

Bu projeler daha ciddi ele alınmalı. Kanuni devleti 46 yıl yönetti, 13 seferi var. Ne kadar enteresan yerlere gitmiş, uzun uzun neler yaşamış, kaç şairi, mimarı, alimi var etrafında? Millet merak ederek izliyor ‘Bu Türkler, Osmanlı nedir?’ diye.

Oyuncularımız da iyi olunca Balkanlar ve Ortadoğu’da Kanuni televizyonda oynadığında kahvehaneler kapanıyor. Böyle bir şeyi kimse hafife alamaz. Düpedüz başka türlü şeyler düşünmek lazım. Kanuni büyük mareşal, devlet adamı. Kanuni kim, VIII. Henry kim tanıyıp karşılaştıracak hali yok. ‘Say bana beş tane cihangir mareşali tarihte’ diye, yok. Sezar’i söylese İskender’i atlar" açıklamasında bulundu…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme