Polonya’da helal et kesimine yasak

Dünya Hali
Polonya’da Anayasa Mahkemesi, Müslüman ve Yahudi ritüellerine göre hayvan kesimini yasakladı. Karar, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile çelişiyor. Polonya Anayasa Mahk...
EMOJİLE

Polonya’da Anayasa Mahkemesi, Müslüman ve Yahudi ritüellerine göre hayvan kesimini yasakladı. Karar, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile çelişiyor.

Polonya Anayasa Mahkemesi, hayvanın uyuşturulmadan kesilmesini "hayvana eziyet ederek yaralamak" suçu kapsamında değerlendirerek yasakladı.Ancak Polonya mahkemesinin aldığı karar, 1 Ocak’ta Avrupa Birliği (AB) genelinde yürürlüğe girecek olan yeni yasal düzenleme ile çelişiyor.

AB’de geçerli olacak düzenleme, Müslüman ve Yahudi ritüelleri istisna olarak değerlendirilerek belirli koşullarda hayvanların bu şekilde kesilmesine izin veriyor.

Yahudilerden protesto

Merkezi Brüksel’deki Avrupa Yahudi Derneği kararı protesto etti. Dernek temsilcilerinden Haham Menachem Margolin, Polonya Devlet Başkanı Bronislaw Komorowski’ye gönderdiği yazılı mesajda, hayvanların ritüellerine göre kesilmesinin Yahudi hayatının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını kaydetti.

Margolin, geleneklerine göre kesilen hayvanların acı duymadığının bilimsel olarak da onaylandığını savundu. Margolin, kararın iptal edilmesi için Avrupa Birliği’nden de destek istedi.

Almanyanın Sesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme