Polislere harp malullüğü müjdesi

Dünya Hali
Geçtiğimiz temmuz ayında, Meclis tatile girmeden hemen önce bir sosyal güvenlik paketi yasalaştı. Bu paket kapsamında daha önce sadece askeri personele tanınan harp malullüğü hakkı, Emniyet Genel Müdü...
EMOJİLE

Geçtiğimiz temmuz ayında, Meclis tatile girmeden hemen önce bir sosyal güvenlik paketi yasalaştı.

Bu paket kapsamında daha önce sadece askeri personele tanınan harp malullüğü hakkı, Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinde çalışan personele de verildi. 5510 Sayılı Kanun’un geçici 4. maddesine eklenen fırka aynen şöyle diyor: "İç güvenlik veya istihbarat görevi ifa eden kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilen uçuş veya dalış hizmetleri sırasında, uçuşun havadaki ve yerdeki veya dalgıçlığın çeşitli sebep ve tesiri ile malul olanlar ile hayatını kaybedenler hakkında 5434 Sayılı Kanun’un mülga 64’üncü maddesi (yani harp malullüğü) hükümleri aynen uygulanır."

Polisler için harp malullüğü hakkı tanınmadan önce, görev başında yaralanan veya şehit olanlar vazife malulü sayılıyordu. Fakat harp malullüğü, vazife malullüğüne göre çok daha fazla imkânı içeriyor. İşte bunlardan bazıları:

· Emekli aylığı bir üst rütbeden bağlanıyor.

· Malullük derecesine göre 700 liraya kadar malullük zammı veriliyor.

· Vefat halinde anne ve babaya da aylık bağlanıyor.

· Pek çok kamu hizmetinden ücretsiz ve öncelikli yararlanılıyor.

· Birçok vergiden muafiyet tanınıyor.

KGEİDB dosya tarıyor

Yapılan yeni düzenlemeden sonra SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı (KGEİDB), şu ana kadar vazife malullüğü aylığı bağlanmış olan polis ve iç istihbarat personelinin dosyalarını tarıyor. Bu tarama ilk meyvesini verdi ve geçtiğimiz yıl mayıs ayında İstanbul’da denize düşen polis helikopterinde hayatını kaybeden polisler hakkında yeni hükümler uygulandı. Edindiğimiz bilgiye göre 12 Eylül’den bugüne kadar tüm polis operasyonlarında ölen ya da yaralanan polislerin dosyası elden geçiriliyor.

İntibakta toplu ödeme sadece Bağ-Kur’luya

Soru: Sadettin Bey, 2000 yılından önce emekli olan bir yakınıma yaklaşık 200 TL intibak zammı verileceği söylenmiş. Acaba bu 200 liranın dışında 13 yıllık fark olarak geriye dönük toplu ödeme yapılacak mı yoksa sadece 200 lira zam mı yapılacak? Mustafa Ö.

Cevap: Mustafa Bey, intibak kapsamında toplu ödeme sadece 2003 yılında basamak satın alan Bağ-Kur’lulara yapılacak. Bunun dışında herhangi bir toplu ödeme yapılmayacak. 2000 yılından önce emekli olmuş SSK’lılara ise 350 liraya kadar zam yapılması söz konusu olacak. Bu zamdan dolayı geriye dönük toplu ödeme olmayacak. Önümüzdeki ocak ayı maaşlarında net intibak zamlarını görmüş olacaksınız.

Vergi kaydıyla tescil olmaz

Soru: Sadettin Bey, annem 1994-1995 yıllarında çay ocağı işletti. Bu arada vergi kaydı da yapıldı fakat Bağ-Kur’a tescili yapılmamış. Acaba bu işten dolayı geriye dönük Bağ-Kur ödemesi mümkün olabilir mi? Kendisi 2010 yılından itibaren tarım sigortası ödüyor. Aykal K.

Cevap: Değerli okurum, annenizin vergi kaydıyla birlikte Bağ-Kur’a da girişinin yapılması gerekiyordu. Ancak giriş yapılmamış. Maalesef bugünden geriye doğru sadece vergi kaydından dolayı Bağ-Kur tescili yapılamaz. Kendisi şu an ödemekte olduğu primleri tamamlayarak emekli olabilir.

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme