Dünya Hali

PKK’dan Esed’e Açık Destek

Suriye ordusunun saldırıları sonucunda Humus kentinde 300 kişinin öldürülmesi dünyada büyük etki oluştururken, terör örgütü PKK ve yayın organları olayı görmezden geldi. En küçük bir olayı büyüterek günlerce yayın yapan..

PKK’dan Esed’e Açık Destek

Suriye ordusunun saldırıları sonucunda Humus kentinde 300 kişinin öldürülmesi dünyada büyük etki oluştururken, terör örgütü PKK ve yayın organları olayı görmezden geldi. En küçük bir olayı büyüterek günlerce yayın yapan örgüt yandaşı medya kurumları, 300 kişinin Mevlit Kandili’nde katledilmesi olayını Suriye İletişim Bakanı Adnan Mahmud’un ağzından yalanlaması dikkat çekti. Türkiye ile Suriye ilişkilerinin bozulmasının ardından terör örgütü PKK’nın Suriye’ye yerleştiği biliniyor.Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e bağlı güçlerin muhaliflerin üssü haline gelen Humus kentine yönelik Mevlit Gecesi tank, top ve makineli silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda en az 200 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Ordunun saldırıları sonucunda son iki günde hayatını kaybedenlerin sayısı 300’ü buldu. BM Güvenlik Konseyi’nde oylanan Suriye konusundaki karar tasarısı ise Rusya ve Çin tarafından veto edildi. Güvenlik Konseyi’nin diğer 13 üyesi ise tasarının kabul edilmesi yönünde oy kullandı.

Olaya dünya basını genişe yer ayırırken terör örgütünün tutuklu elebaşısı Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkartılmasından bugüne kadar PKK ilk kez açık bir şekilde Suriye yönetiminin yanında yer aldı. Örgütün haber ajansı firatnews.com katliamı aklayan haberlere imza atarken PKK’nın yöneticilerinden Murat Karayılan ise uzun bir açıklama yapmasına rağmen katliamı görmezden geldi.

İşte firatnews.com’un haberi: "Türkiye ve Batı’nın desteğindeki Suriye Ulusal Konseyi, Humus kentinde bugün 260’ı aşkın sivilin katledildiğini öne sürdü. Suriye İletişim Bakanı ise muhaliflerin obüs atışları yaptığını ve bununla Birlemiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ndeki oylamayı etkilemek olduğunu savundu. İletişim Bakanı Adnan Mahmud, Suriye ordusunun Humus’ta bir mahalleyi bombaladığı iddialarının yalan ve temelsiz olduğunu savundu. Bakan Mahmud, bu iddiayı ‘histerik enformasyon savaşı çerçevesinde’ olduğunu belirterek BM Güvenlik Konseyi’ndeki toplantıyı etkileme amacını taşıdığını öne sürdü. Bakan, ‘Basının (Arap ve Batılı) bu histerik ve kriminal saldırısı, İstanbul Konseyi tarafından teşvik edilen silahlı terörist grupların alandaki saldırılarına denk geliyor’ dedi. Bakan, ‘terörist’ olarak tanımladığı Batının desteğindeki muhaliflerin Humus mahalle ve sokaklarına obüs atışları yaptığını savundu. Mahmud, televizyon kanallarının da ‘terörist gruplar tarafından alıkonulan ve öldürülen vatandaşların cenazelerini Humus’taki bombalamanın kurbanları olarak yansıttığına’ dikkat çekerek, amacın BM Güvenlik Konseyi’ndeki tartışmalarda bazı ülkelerin pozisyonlarını etkilemek olduğunu belirtti."

CİHAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL