Petrol Merkezi Muhaliflerin Elinde

Dünya Hali
Libya’nın başkenti Trablus’un çeşitli kesimlerinde protesto gösterileri düzenlemeye çalışanlara, Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin ateş açarak müdahale ettiği bildiriliyor. Uluslarar...
EMOJİLE

Libya’nın başkenti Trablus’un çeşitli kesimlerinde protesto gösterileri düzenlemeye çalışanlara, Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin ateş açarak müdahale ettiği bildiriliyor.

Uluslararası ajansların telefonla görüştüğü Trablus’tan bir kişi, başkentin batısındaki Canzur’da göstericilere açılan ateşte en az 5 kişinin öldüğünü söyledi.

Kent halkından alınan bilgilere göre, Trablus’un doğu kesimindeki Faslum bölgesinde de Kaddafi güçleri göstericilere ateş açarken, olayda 5 ila 7 kişinin öldüğü sanılıyor.

Libya’nın ikinci büyük kenti Bingazi’de başlayan halk ayaklanmasında göstericiler, ülkenin doğusundaki çoğu bölgeyi ele geçirmiş, Kaddafi karşıtı güçler son günlerde başkent yakınlarına kadar ilerlemişti.

Son 24 saat içinde Trablus dışında çatışmalar olduğu haberleri gelirken, 22 Şubattan bu yana ilk kez başkentte çatışma çıktığı belirtiliyor.

Gelen haberlere göre, başkentin Canzur bölgesindeki Slatnah Camisi’nden çıkan yüzlerce kişi, Kaddafi karşıtı sloganlar attı. Telefonla açıklama yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, Trablus’ta göstericilere keskin nişancıların ateş açtığını söyledi.

Yeşil Meydan’a giden yolda caminin yakınında durduğunu aktaran bir başka görgü tanığı, cami önünde kalabalık toplandığını, keskin nişancıların göstericilere ateş açtığını söyledi. Görgü tanığı, "İnsanlar keskin nişancılar tarafından öldürülüyor, kaç kişinin öldüğünü bilemiyorum" dedi.

Trablus’taki yakınlarıyla telefonla görüştüklerini anlatan Bingazililer de, başkent genelinde cuma namazından sonra camilerin önünde toplanan göstericilerin Yeşil Meydan’a ulaşmaya çalıştığını belirtti.

Bir Bingazili de Trablus’taki göstericilerin, Yeşil Meydan’da kitlesel gösteri yapabilmelerinin "rejimin sonu anlamına geleceğini" düşündüğünü anlattı.

Bu arada, ülkenin doğusunda muhaliflerin kontrolü ele geçirdikleri kentlerde Trablus’taki protestoculara destek gösterileri düzenleniyor.

Libya’nın 6 milyonluk nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapan Trablus, ayaklanmanın başladığı 15 Şubattan bu yana Kaddafi’nin kontrolünde kalan toprakların merkezi.

MUHALEFET YENİDEN SOKAKTA

Libya’da Muammer Kaddafi karşıtları, bugün yeniden sokaklarda. Muhalif gruplar, Kaddafi’yi istifaya zorlamak için başta Bingazi olmak üzere göstericilerin ele geçirdiği Tobruk ve Beyda gibi şehirlerde gösteriler düzenliyor.

Birkaç gündür sakin bir havanın hakim olduğu Libya’nın Batı’sında Mısır sınırı yakınında bulunan Tobruk şehri de birkaç gündür sakin. Yaşanan olaylardan dolayı, kimse dışarı çıkmıyor. Şehirde olaylar sırasında yanan ya da hasra gören devlet binaları hemen dikkat çekiyor. Sokaklarda insan görmek neredeyse imkansız. Bazı yerlerde gösterilerden kalma çadırlar da dikkat çekiyor.

Ancak bugün Cuma namazı öncesinde ve sonrasında kent meydanında toplanarak Kaddafi aleyhine sloganlar attı. Göstericiler, Cuma namazından sonra daha da kalabalıklaştı.

Başkent Trablus’ta ise gösterilerden dolayı sıkı güvenlik tedbirleri alındığı bildiriliyor. Çok sayıda tankın ve zırhlı aracın, kentin bazı yerlerinde kontrol noktaları ve bariyerler oluşturduğu kaydediliyor.

BİNGAZİ’DE BAŞKENTE DESTEK GÖSTERİSİ YAPILIYOR

Libya’nın Bingazi kentinde Muammer Kaddafi’nin gitmesini isteyen binlerce kişi, başkent Trablus halkıyla dayanışma için gösteri yaparken, hükümet, ülkenin çeşitli yerlerinde muhalefetin kontrolü eline geçirmesi üzerine başkent üzerindeki hakimiyetini korumaya çalışıyor.

Trablus havalimanına giden yolda kontrol noktaları kurulduğu ve tanklar yerleştirildiği, protestocuların toplanabileceği gerekçesiyle camilerin etrafının da kordon altına alındığı belirtiliyor.

Kaddafi’ye bağlılığın bir işareti olarak kollarına yeşil bantlar takan silahlı gençlerin yoldaki araçları silah taşıyıp taşımadığını kontrol için çevirdiği bildiriliyor.

Trablus’un bir sakini, başkentte yaşayanlara cep telefonlarıyla mesaj atılarak namazdan sonra gösteri yapmaları çağrısında bulunulduğunu, Kaddafi yanlısı milislerin zulmünden korkmalarına rağmen binlerce kişinin bu çağırıya kulak vereceğini düşündüğünü söyledi.

Kent sakini, gösteri yapılmasını önlemek için dün gece onlarca aktivistin gözaltına alındığını, bunların arasında Libya’daki Müslüman Kardeşlerin eski üyelerinden Muhtar El Mahmudi’nin de bulunduğunu belirtti.

Muhaliflerin kontrolündeki kentlerde de dayanışma için gösterilerin yapılmasının beklendiği bildiriliyor. İsyanın ateşini yakan Bingazi kentinde, ölen protestocuların fotoğraflarını taşıyan onbinlerce kişinin toplandığı belirtiliyor.

Göstericilerden biri "Libyalılar birlik içinde, Trablus bizim başkentimiz. Trablus kalbimizde, Trablus tekrar başkent olana kadar gösterileri bırakmayacağız" dedi.

AJANSLAR

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme